Derda Yasir Yenal

Derda Yasir Yenal, Berlin Almanya doğumlu. Memleketi Balıkesir olmasına rağmen dedeleri Gürcü. İlk eğitimini Balıkesir’de almış. Üniversite için İstanbul’a gelip Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumuş. Sahneye küçük yaşlarda tiyatro ile çıkmış. Sahne organizasyonlarında sunuculuk yapmış. Amerika’da hususi olarak oyunculuk eğitimi almış. Evli ve İstanbul’da ikamet ediyor. Hâlihazırda Sevda Kuşun Kanadında dizisinde Mustafa Bilgi karakterini canlandırıyor. Aynı zamanda TRT 1’de yeni bir yarışma programının hazırlıklarını sürdürüyor.

Söküğünüzü kendiniz mi dikersiniz?
Hayır, pek söküğüm de olmuyor sanırım ya da hiç haberim olmuyor.

Babanızdan öğrendiğiniz ev işi var mı? Yemek pişirmek, ortalık toplamak, misafir ağırlamak gibi…
Bizim ailede erkekler, pek böyle işleri yapmazlar, genelde hanımlar yapar. Hatta erkek dışarıya, kadın içeriye, derler hep. Bir de benim annemle babam ayrıydı ve ben annemle büyüdüm. Bu sebepten de babanın evde yaptığı işler noktasında zaten çok bilgili olmayabilirim; fakat bu işleri annemden öğrendim mecburen.

Tamir ederken bozanlardan mısınız, tamirci çağıranlardan mı? Bırak bozuk kalsın, der misiniz?
İnsan bazen bozar, bazen yapar, bazen tamirci çağırır, bazen de kızıp bırak kalsın öyle, diyebilir. Ben E şıkkı, hepsi diyorum.

Uzlete çekilseydiniz yapmakta en çok zorlanacağınız husus ne olurdu?
İtikaf sünneti vesilesiyle, tam karşılar mı bilmiyorum ama, aslında uzlete çekildiğimiz de oldu. Beni en çok zorlayan, fiziken çekilsem de ruhen dış dünyadan kopamamak olmuştu. Akıl hep gündelik hayatta, dünyevi meselelerin derdinde kalıyor. Hâlbuki keşke idrak edebilsek, çektiğimiz bu ıstırap boşuna. Meselenin yönünü değiştirip de kullukta yetersizliğin ıstırabını çeksek…

Modern zamanların en güzel, en hoş tarafı nedir?
Modern olmayan zamanı yaşamadığım için belki hakkıyla mukayese edemesem de, sanırım ben eski zamanlarda yaşamak isteyen tayfadanım. Fakat geçmişe gitsem bugünde özleyeceğim şey, seyahatlerin rahatlığı ve seyahat imkânının genişliği olurdu sanırım.

Kurbanınızı kendiniz mi kesersiniz?
Hayır ama ilk defa bu yıl niyetliyim inşallah.

Oğluma illa da öğretmem gereken şudur, dediğiniz şeyler var mıdır?
Aslında yok, ama düşünüp çıkartmam gerekecekse beklentisiz olmayı öğretmek isterdim. Her zaman söylediğim bir dörtlüğüm var:
Hayal kurmak güzeldir
Beklentiye girmekse felaket
Kesin gözüyle bakma
Sadece sonucu merak et

Kızımın bu hayatta ille de bilmesi gereken üç şey, dediğinizde aklınıza neler geliyor?
Güzelliğin geçici, aşırı kıskançlığın yıpratıcı olduğu, ilim tahsili ile aile hayatının birlikte yürüyebildiği.

Ev işinde erkeklere en çok yakıştırdığınız işler nelerdir?
Genel olarak evin dışında yapılmasına ihtiyaç duyulan işler. Alışveriş, markete veya pazara gitmek, faturaları halletmek vesaire… Sonra ev içerisinde yük olarak ağır konularda yardım. Sofra kurulurken ve mutfağa taşınırken yardım. En büyük yardım da herkesin kendi eşyasını yerine koyması.

Hayat müşterek olduğuna göre sizin payınıza düşenden memnun olduğunuz/asla memnun olmadığınız hususlar nelerdir?
Rabbim kâinatı öyle bir düzen içerisinde yaratmış ki, samimiyetle söylüyorum, ya hu şunu da neden ben yapıyorum diye memnun olmadığım hiçbir taraf yok. Eğer siz iyi niyetli iseniz zaten o paylar da öyle bir güzel düşüyor ki, herkes otomatikman sevdiği işlerle meşgul oluyor.