Savaş Barkçin

Savaş Barkçin

1966’da Ankara’da doğdu. Boğaziçi Ü. Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu (1989). Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi, SAIS okulundan master derecesi (1996), Bilkent Üniversitesi’nden siyaset felsefesi doktorası aldı (2001). 1989’da Devlet Planlama Teşkilatı’na girdi. 2003’te TİKA başkanlığına atandı. TÜBİTAK’ta Başkan Danışmanı olarak görev yaptı (2004-2007). 2009’da Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başmüşavirliğine atandı. Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte onun Başdanışmanı oldu. Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve medeniyet konularında pek çok konferans ve dersler vermiştir, aynı zamanda profesyonel bir moderatördür. Müzik, tarih, şiir, tasavvuf ve edebiyat Dr. Barkçin’in başlıca ilgi alanlarıdır.  Bu alanlarda pek çok yazıları, kitapları, üniversite dersleri, tercümeleri, televizyon programları ve konferansları vardır. Aralık 2013’te klasik bir divan olan “Dîvân-ı Zerefşân”ı yayınlamıştır. Serbest ve hece ölçülü şiirleri vardır.

Sabahı nasıl selamlarsınız?

Bismillah derim.

Gece en son kendinize ne söylersiniz?

Kendime bir şey söyleyemeden uyumuş olurum çoklukla… Bazen de o gün iyi veya kötü şekilde karşılaştığım herkesi teker teker gözümün önüne getirir ve onların hayrı için dua ederim.

Hangi sıklıkla, ne vesilelerle hediye alırsınız ve hediye alırken neye dikkat edersiniz?

Dostlarımı ziyarete giderken cam eşya veya çiçek götürmeyi severim.

En son ne zaman hasta ziyareti, taziye ziyareti yaptınız?

Birkaç ay oldu.

Elinizle neleri üretmeyi seversiniz? Yemek yapar mısınız mesela ya da tadilat?

El kabiliyetim oldukça zayıftır. Onun için tadilata müsaade etmezler, zira tahribata yol açabilirim. Zevkim gelirse çeşitli tekniklerle resim veya takı tasarımı yapmayı severim. Pirinç pilavını ve balığı iyi yaptığımı söylerler.

En uzun kullandığınız eşyanın yaşı?

10 yıl.

Kalemleriniz? (Yazarken nasıl bir kalem kullanırsınız mesela?) ve kelamlarınız? (En sevdiğiniz kelime ya da sözler)

Maalesef kalem ile aram lise yıllarımdan beri zayıftır. Klavye kullanırım. Daktiloyla başladım, ilk bilgisayar modelinden bu yana olan her bilgisayar türünü kullandım. En sevdiğim sözler “Eyvallah” ve “Allah Kerim”dir.

En sevdiğiniz vakit?

Erken sabah, tan ağarma vakti…

En huzurlu anınız?

Sevdiklerimle ve gönül ehli ile muhabbet ettiğim zamanlar.

En çok neye öfkelenirsiniz?

Söz verip yapmamak ve iş yaparken gevşek davranmak.