Mustafa Özel:Gelecek Korkusuna İlaç!

Geleneksel insan için geçmiş bir nimet, gelecek bir yüktü. Çağdaş insan için geçmiş bir yük, gelecekse bir korkuluktur. Gamzededir deva bulmaz, inler hiç reva bulmaz; elem onu terk etmiyor, hiç de fasıla vermiyor, nihayetsiz bu takibe, doğrusu ömür yetmiyor!

Mustafa Kutlu’nun Huzursuz Bacak romanı, Silikon Vadisi’ni terk edip inzivaya çekilen Facebook yöneticisi Antonio Garcia Martinez’in hayallerini yıllar önce gerçekleştirmiş, kurgu kahramanımız büyük şehri terk edip, dededen kalma çiftlikte doğal üretime başlamıştı: “Bir tabak çilek getirdi. Bu nasıl bir çilektir arkadaş? O tat, o dirilik, o koku. Üzerinde ne ilaç, ne hormon. Dibindeki gübre doğal. Eh tamam öyleyse, yapacağımız iş malum olmuştur. Bu çiftlikte kalacağız, organik meyve ve sebze yetiştireceğiz.” Kutlu önerdiği ferdî çözümle tam tatmin olmamış ki, kahramanına bir de Kanaat Ekonomisi kitabı yazdırtmak istemişti. Ama Şeytan boş durur mu?
“İçimdeki şeytan derhal harekete geçti. Diyelim ki kitabı yazdın. Ortaya işe yarar bir fikir attın. Buna kim sahip çıkacak, kim uygulayacak? Kitap rafta kalacak, sen boşa kürek çekeceksin. Hepimizin içinde böyle bir şeytan yaşar. Bizi hayra hizmetten alıkoymaya çalışır. Havanı alırsın şeytan efendi. Bu rüzgâr, bu çiçekler, bu ağaçlar benden yana. Ben artık sevincini bulmuş biriyim. Bu kitabı Allah’ın izniyle yazacağım, sonra götürüp denize atacağım.”
Huzursuz Bacak yazılırken yaptığımız bir sohbette, “Bitirmek üzere olduğum uzun hikâyenin sonunda, sana yüklediğim bir görev bulacaksın Mustafa” demişti. On yıl kadar sonra ağır görevimi gene hatırlattı: “Peki Mustafa Kutlu, şu kanaat meselesi nasıl halledilecek? Onu bana sormayın, Mustafa Özel’e sorun. Kanaat Ekonomisi adında bir kitap yazacak. Verilmiş sözü var.” (Yeni Şafak, 2 Ağustos 2017.)

Gelecekten Korkanlar
Medyadan, artık olağanlaşmış türde bir haberle devam edelim: Eski Facebook yöneticisi Antonio Garcia Martinez, “Medeniyet 30 yıl içinde çökebilir!” dedi. Neden bir insan yıllarca teknolojik gelişmelerin kalbi Silikon Vadisi’nde çalıştıktan sonra bir anda her şeyi bırakıp, inzivaya çekilir ve dünyanın sonunu beklemeye başlar? Martinez bu soruyu tek bir cümleyle yanıtlıyor: “Çok kısa bir süre içinde dünyanın neye benzeyeceğini gördüm ve bu bana yetti.” BBC’nin “Silikon Vadisi’nin Sırları” belgeseli ekibine ABD’nin Seattle kenti açıklarındaki Orcas Adası’nda satın aldığı geniş arazide konuşan Martinez, “Gelecek 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz olacak. İşler çirkinleşebilir. Medeniyet tamamen çökebilir. O yüzden ben de buradayım” diyor. Silikon Vadisi’nde geliştirilen yapay zeka ve robot teknolojilerinin sanılandan çok daha kısa bir süre içerisinde küresel ekonomik dengeleri altüst edeceğini düşünen Martinez, “İnanın, ben gelecekten geliyorum. Daha yeni San Francisco adlı zaman makinesinden çıktım. Dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm. Şu an size inanılmaz gibi gelen şeyler çok yakında gerçek olacak” diyor.
Martinez, küçük Orcas Adası’ndaki arazisini kendi kendisine yetebilecek şekilde tasarlamaya çalışıyor. Barınaklar, temiz su, tarımsal ürün ve hatta mühimmat dahi stokluyor. Medeniyetin çöküşü riskine karşı poligonlar kuran eski Facebook yöneticisi, aşırıya gidip gitmediği sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Siyaset ile teknoloji arasında ciddi bir yarış söz konusu. Şu anda teknoloji açık ara önde gidiyor. Teknolojik gelişmelerin sonucunda çok sayıda kişi işini kaybedecek. Bu durumun önüne geçip oluşacak sefaleti önleyecek sosyal politikalara dair ise hiçbir çalışma yok.” Martinez kendisinin inzivaya çekilen tek Silikon Vadisi yöneticisi olmadığını da ifade ediyor ve pek çok eski teknoloji uzmanının medeniyetten uzak bir hayatı seçtiğini söyleyip, “Gelecekten korkuyorlar!” diyor.

Devamı  Nihayet Dergi 34.saysında…