Yavuz Okulu

Yavuz Okulu

1974 yılında Muğla Dalaman’da doğdu. Yıllarca hekim olarak çalıştı. Uzmanlığını mikrobiyoloji dalında tamamladı. Ortaca Devlet Hastanesi’nde Başhekim olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Söküğünüzü kendiniz mi dikersiniz?

Dikerim. Öğrencilikten kalma bir alışkanlık. Pantolon paçalarımı hep kendim kıvırırım. Hatta dikiş konusunda kendime çok güvenirim. Bir keresinde diyaliz hastalarının olduğu bir gurupta, düğme dikme yarışmasında birinci olmuştum. Hastalardan birisine ödül hakkımı vermiştim ama ben kazanmıştım.

Babanızdan öğrendiğiniz ev işi var mı? (Yemek pişirmek, ortalık toplamak, misafir ağırlamak)

Babamdan öğrendiğim bir ev işi yok. Biz babamızı öğrencilik ve gurbet dolayısıyla çok az gördük. Ve bizim için çok gece mesaisine kalırdı. Şimdi ev işi yapıyorum ama yaptıklarımı babamdan öğrenmedim.

Tamir ederken bozanlardan mısınız, tamirci çağıranlardan mı? (Bırak bozuk kalsın diyen bir umursamaz bahsini, isteğe bağlı olarak açabilirsiniz)

Edebildiklerimi ederim. İyi tamirci parça arttırır. Ben de bazen parça arttırdığım tamiratlar yaparım, ama tamirci çağırmam. Anlayan birisi denk gelir ve yapar. Tamirci çağırmak gururuma dokunuyor.

Uzlete çekilseydiniz yapmakta en çok zorlanacağınız husus ne olurdu?

Bütün işlerimi kendim görürüm. Yemekle uğraşmaz en kolay şekilde ihtiyaçlarımı gidermeye yönelirim. Bir öğünle tüm gün idare edebilirim. Yani zorlanacağım bir şey olmaz diyebilirim.

Modern zamanların en güzel, en hoş tarafı nedir?

Bahçede mangal yapmak, modern zamanlar deyince aklıma nedense bu geldi.

Hızlı ulaşım ve teknoloji. Sıcak yerde yaşadığımız için araçlarda ve evlerde klima sistemi modern zamanların en hoş tarafı. Bir de çamaşır makinesi. Öğrenciliğimde o kadar çamaşır yıkadım ki şimdi yıkamıyor olmamıza çok memnunum. Kardeşimin çamaşırlarını da ben yıkardım. Ütünün de artık büyük bir mesele olmamasından çok memnunum.

Kurbanınızı kendiniz mi kesersiniz?

Lise bire giderken babamla kurban keserdik. Kestiğimiz kurbanların derilerini alır, imam hatibe verirdik. O motivasyonla kurban kesme konusuna talip olurduk. İlk kurbanımı lise birde kestim. Ama hafızlıktan sonra liseye başladığım için yaşım arkadaşlarımdan daha büyüktü.

Oğluma illa da öğretmem gereken şudur bahsini nasıl detaylandırırsınız?

Oğullarımın araba sürmelerini, o arabada onlarla seyahat etmeyi isterim. Binicilik, sörf gibi farklı bir spor, değişik bir uğraş edinmelerini isterim. Bir de balık tutmayı öğrenmelerini isterim. Tabii ki ahlaklı kalabilmeyi öğrenmelerini…

Kızımın bu hayatta ille de bilmesi gereken üç şey dediğinizde aklınıza neler geliyor?

Ailesinin yanında olmaktan mutlu olmasını isterim. Merhametli olmasını, İslam üzerine yaşamasını, kendisine güvenmesini, ne istediğini bilmesini… Kanaat etmesini…

En huzurlu anınız?

Annemi ve babamı sevindirdiğim anlar.

Hayat müşterek olduğuna göre sizin payınıza düşenden memnun olduğunuz/asla memnun olmadığınız hususlar nelerdir?

Çok şükür memnunum. Tekrar seçme hakkım olsaydı, aynı hayatı yaşamak sterdim. Memnun olmadığım bir husus yok.