Cihat Bıldırcın

Cihat Bıldırcın

İstanbul doğumlu. Balkan Harbi’nden sonra Trakya’ya gelmiş Makedon göçmeni bir ailenin oğlu. Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra ekonomik sebeplerden dolayı üniversite hayatına beş yıl kadar ara vererek özel sektörde grafik/bilgi işlem alanında iş hayatına atıldı. Beşinci yılın sonunda İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’ne girdi. Bir yandan çalışmaya devam ederek 2015 yılında üniversite eğitimini tamamladı. Şu anda Çanakkale’de vatani görevini yerine getiriyor.

Söküğünüzü kendiniz mi dikersiniz?
Şu anda yapmakta olduğum vatani görevimden önce dikiş konusunda üzerime düşen tek vazife ipliği iğne deliğinden geçirmek idi. Zira şimdi daha iyi anladım ki bence bu dikişten daha da zor bir vazife (!) imiş.

Babanızdan öğrendiğiniz ev işi var mı? (Yemek pişirmek, ortalık toplamak, misafir ağırlamak)
Çok şükür aslanlar gibi bir babaya sahip kılmış Rabbim beni lakin aile içindeki misyon ve vizyonu fazlasıyla ekonomi odaklı olduğundan misafir ağırlamak dışında ev işleri konusunda pek bir öğrenim görmedim kendisinden (Gençliğinin en verimli dönemleri 70-80’li yıllara denk gelmiş bir Türk erkeğinden ev işleri konusunda bir şey beklemek pek gerçekçi olmaz sanırım). Ev işleri dışında kalan tüm konularda yine de “gölgesi yeter” demeden geçemem asla.

Tamir ederken bozanlardan mısınız, tamirci çağıranlardan mı? (Bırak bozuk kalsın diyen bir umursamaz bahsini, isteğe bağlı olarak açabilirsiniz)
Teknolojik aletler ile aram iyidir ve uzun süre kırıp dökmeden itina ile araç gereç kullanırım. İlgi alanıma girmeyen aletler ile ilgili tamirci çağırmaktan ziyade hemen hemen her aletten anlayan Hüseyin isimli bir arkadaşım var, onu çağırırım. Üstesinden gelemeyeceği bir iş ise tamirci ile de o irtibata geçer. Yani her türlü o çözer. Ayrıca işime yarasın yaramasın bir şeylerin bozuk kalmasına tahammülüm yoktur.

Uzlete çekilseydiniz yapmakta en çok zorlanacağınız husus ne olurdu?
Aslında her geçen gün insanlar kalabalıklar içinde daha da yalnızlaşıyor, bir nevi modern uzlet yaşıyorlar. Bizim kuşak da bundan nasibini alanların içerisinde. O yüzden alışkın olduğumuz bu durum içerisinde tam anlamıyla toplumdan uzaklaşmış olduğumda en çok zorlanacağım konu sadece ailemden ayrı kalacak olmam olurdu.

Modern zamanların en güzel, en hoş tarafı nedir?
Her an her yerde olabiliyor olmak.

Kurbanınızı kendiniz mi kesersiniz?
Bu yaşıma kadar hiç denemedim lakin hakiki iman sahiplerinin bu duyguyu yaşamak isteyeceğinden zerre şüphe de duymadım. Sonuçta orada maksat asla bir canlının hayatına son vermek ve bundan keyif almak değil. Hz. İbrahim ile Hz. İsmail arasında yaşanan duyguyu kısmen daha iyi idrak edebilmek adına kendim kesmek isterim.

Oğluma illa da öğretmem gereken şudur bahsini nasıl detaylandırırsınız?
Rabbimiz’in bizi ne kadar çok sevdiğini, O’ndan korkmamamız gerektiğini, bizim de O’na layık olabilmek için imtihan mücadelesindeki en önemli dayanağımızın sevgiden geçmesi gerektiğini öğretirdim.

Kızımın bu hayatta ille de bilmesi gereken üç şey dediğinizde aklınıza neler geliyor?
İslam’ın ne olduğunu hakkınca öğrendiğinde geriye kalan ne varsa hepsi zaten bir bir cevabını buluyor. Yine de üç şey söylemek gerekirse: İslam, ihsan ve insan.

Ev işinde erkeklere en çok yakıştırdığınız işler nelerdir?
Belki klasik olacak ama iş bölümü noktasında zaten ağır işler bizlerindir ve bu bize ayrıca yakışır olmuştur artık. Örneğin, ev aletlerinin ya da oturma takımlarının yerleri gelen bir emir ile değiştirilir. Perde takılır, ampul değiştirilir, açılmayan kavanozlar açılır. Yine de erkeğin eşine yardımcı olduğu her iş daima kendisine yakışır diye düşünüyorum. Zira yakışan iş değil, eşinin yanında ve yardımında olmaktır.

Hayat müşterek olduğuna göre sizin payınıza düşenden memnun olduğunuz/asla memnun olmadığınız hususlar nelerdir?
Hayatın müşterek olduğu konusu, kendi açımdan tartışmalı olsa da genele bakarak konuşmak gerekirse acı bir gerçek. İçerisine hangi konuyu katarsak katalım karşılığının verilmesi noktasında payıma düşen ne varsa üşenmeden yaparım, lakin bunun her daim karşılık bekleniyormuş havası yaratmasından hiç de memnun kalmam. Bu konuda zihinlerde oluşan algıyı kırmak ne yazık ki hiç de kolay değil.