Mustafa Ruhi Şirin

Mustafa Ruhi Şirin

Trabzon’da doğdu (1955). Çocukluğunu doğduğu bir dağ köyünde ve Karadeniz’in kıyısında geçirdi. Radyo ve televizyon programcılığı alanında yükseköğrenim gördü. TRT’de 35 yıl çalıştı ve emekli oldu. 1977’de oğlu doğunca çocuk edebiyatı ve çocuk haklarıyla ilgilenmeye başladı. 1990’da Çocuk Vakfı’nı kurdu. Türkiye’de çocuk hakları savunucusu ve çocuk yazarı olarak tanınıyor.
Yayımlanmış çocuk kitapları: Masal Mektuplar, Gökyüzü Çiçekleri, Bir Şemsiyem Olsa Kuşlardan, Okula Giden Kedi, Dünyanın En Güzel Yeri, Harflerin Kardeşliği, Kar Altında Bir Kelebek, Guguklu Saatin Kumrusu, Her Çocuğun Bir Yıldızı Var, Mavi Rüyalar Gören Çocuk, Geceleri Mızıka Çalan Kedi, Aşk Olsun Çocuğum Aşk Olsun, Dünyaya Gülen Adam.
Yetişkinlere yönelik kitapları: Çocuk Yüzlü Yazılar, Rüya Saati, Dünya Bir Lunapark, Elsiz Eldiven, Televizyon, Çocuk ve Aile, Çocuğa Adanmış Konuşmalar 1, Çocukluğun Kozası, Gösteri Çağı Çocukları, Masal Atlası, Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü, Hayat Gibi, Yıldız Sayan Ağaç, Dersimiz Çocuk, Çocuk Hep Çocuk, Çocuk Edebiyatı Kültürü, Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış, Çocuğa Adanmış Çocuklar 2, Çocuk, Çocukluk ve Çocuk Edebiyatı.

Söküğünüzü kendiniz mi dikersiniz?
Çocukluktan evleninceye kadar söküklerimi dikerdim. Kadınlar bazı işleri erkeklere yakıştıramaz. Evlenince, eşim terzi çıraklığı makamını alıverdi ve düğme dikmeyi bile unuttum.

Babanızdan öğrendiğiniz ev işi var mı? Yemek pişirmek, ortalık toplamak, misafir ağırlamak gibi...
Altı buçuk yaşımdayken babamı ebedî yurduna uğurlamıştık. Babam, köydeki evimize gelenleri Tanrı misafiri gibi nasıl karşılamışsa ben de öyle karşılar ve uğurlardım misafirleri. Bu alışkanlığı bir tören gibi tekrar ederim. Yemek pişirmeyi, ortalık toplamayı ve evin çevresini süpürmeyi ise annemden öğrendim.

Tamir ederken bozanlardan mısınız, tamirci çağıranlardan mı? Bırak bozuk kalsın diyen bir umursamaz bahsini, isteğe bağlı olarak açabilirsiniz…
Elektrik, su, doğalgaz tamir işleri dışındaki arızalara ayıracak zamanım olmadı. Bizim evin on yılda bir boyanmasından eşim şikâyetçi olsa da önceki gün boyanmış gibidir.

Uzlete çekilseydiniz yapmakta en çok zorlanacağınız husus ne olurdu?
Yıllardır kalesi olan bir kasabada yaşamak için hayal kurduğumu bilir dostlarım. Benim için savunma hattıdır, dünya sınavını kazanmak için direnme simgesidir, kale. Şu fâni dünyada günübirlik uzlete itiraz etmem. İnsanın ümidini çoğaltan yeni doğmuş bebekleri, dünyayla dalga geçen çocukları görmeden, seslerini duymadan yaşayamam. Altmış üç yıldır yaşadığım gibi, insanlar arasında ama görünür olmadan ve iyilik peşinde koşarak yaşamayı tercih ederim. Niçin uzlete çekilmeyi politikacılara önermiyorsunuz?

Modern zamanların en güzel, en hoş tarafı nedir?
Modern zamanlarda her şey var, hiçbir şey yok. Yani beş para etmez zamanlardayız. Modern zamanların bu kadar cilve ve yaman çelişkiyi barındırmasına aklım ermedi hiç.

Kurbanınızı kendiniz mi kesersiniz?
Köydeki evimizin penceresine gelip beni uyandıran serçem tuzağa yakalandığı günden bu yana ruhum, “Bıçağı eline al!” emrini vermedi bana. Kurbanımın başında durmayı ve dua etmeyi tercih ediyorum.

Oğluma illa da öğretmem gereken şudur bahsini nasıl detaylandırırsınız?
İki oğlumun dünyanın bütün insanları için güven yurdu olmalarına çok önem verdim. İzzet, haysiyet ve şerefle yaşamalarından başka bir muradım olmadı.

Kızımın bu hayatta ille de bilmesi gereken üç şey, dediğinizde aklınıza neler geliyor?
Biyolojik olarak kız babası değilim. İki oğlum sayesinde iki kız evladına kavuştuğum için bahtiyarım. İkisi de nezaket, iffet ve sadakat ahlakına sahip olarak yetiştirildi. Kızımız olsaydı eşimle aynı değerlerle büyümelerini arzu ederdik.

Ev işinde erkeklere en çok yakıştırdığınız işler nelerdir?
Yemek pişirmek, kahvaltı hazırlamak, çamaşır yıkamak, ortalığı temizlemek, ütü yapmak, eşine kahve ikram etmek. Daha da önemlisi çocuk bakımı da çok yakışır erkeklere. Niçin mi? Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın cennetten dünyaya yönelişlerinin nedeni çocuk özlemiydi. Ne yazık ki erkekler akıl yerine kol gücüyle hareket etti ve dünya bu hâle geldi. Ancak kadın eli ve kadın yüreği değerse güzelleşir ve adalete kavuşabilir şu azgın dünya. Bunun için annelerin bebeklerine yeni ninniler söylemeyi öğrenmesi gerekecek.

Hayat müşterek olduğuna göre sizin payınıza düşenden memnun olduğunuz/asla memnun olmadığınız hususlar nelerdir?
İnsanın yuvasında huzur varsa çocuklar cennette yaşıyor demektir. Dünyada insan için en büyük zafer de budur. Bu zafer tek başına değil eşler arasındaki sevgi, paylaşma ve güven duygusuyla gerçekleşir. Buna rağmen, ailemizin mutluluğunda eşimin payı daha fazladır. Eşim payına düşenden çok sorumluluk üstlenmeseydi kırk bir yıl bu kadar kolay geçmezdi. Bu sayede çocuk ödevlerini gerçekleştirebildik arkadaşlarımızla. Hiç memnun olmadığım konuya gelince, para pulla ilgili dünyalık işler konuşulunca canım çok sıkılır.