Özlem Albayrak

Özlem Albayrak

Gazeteci-Yazar

Hopa İmam Hatip Lisesi mezunu. Lisansını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi-Gazetecilik Bölümü’nde, Yüksek Lisansı’nı Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. Aynı bölümde doktora yapıyor. Üniversite yıllarında çalışmaya başladığı Yeni Şafak’ta köşe yazıyor.

 

Sabahı nasıl selamlarsınız?

Camı açıp gökyüzüne bakarak…

Gece en son kendinize ne söylersiniz?

“Allah var, sıkıntı yok.”

Hangi sıklıkla, ne vesilelerle hediye alırsınız ve hediye alırken neye dikkat edersiniz?

Hediyeleşmeyi kalpleri yumuşattığı için severim. Hediye aldıklarım genellikle aile üyelerim, arkadaşlarımdır, ama bu halkanın genişletmesi ve hiç tanımadığım insanlara da ulaşması gerek. Bir de paylaşmakla ilgili duyduğum anda kafama yazdığım bir laf var ki, düstur bellemeye çalışıyorum: “Hiçbir şeyi yalnız yeme.”

En son ne zaman hasta ziyareti, taziye ziyareti yaptınız?

Uzun zaman olmuştur. Şule Yüksel Şenler’i ziyaret etmek istiyorum bir süredir, henüz edemedim.

Elinizle neleri üretmeyi seversiniz? Yemek yapar mısınız mesela ya da tadilat?

El becerisi olmayan biri değilim aslında. Genellikle yemek yapmam ama yaptığımda özenirim, iyi yaparım. Arada yeni yemek tarifleri denerim. İlkinde kötü olduysa defalarca yaptığım olmuştur, mükemmeli bulana dek. Bunun dışında örgü, dantel gibi el işleri yapmışlığım da var. Ama çok uzun bir süredir bunlara ayıracak vaktim yok.

En uzun kullandığınız eşyanın yaşı?

On beş yıldır kullandığım bir pantolonum var. Solmadı, eskimedi, yırtılmadı. Üstelik seviyorum. Neden giymeye devam etmeyeyim ki…

Kalemleriniz? (Yazarken nasıl bir kalem kullanırsınız mesela?) ve kelamlarınız? (En sevdiğiniz kelime ya da sözler)

Bilgisayar bu derece yaygınken, kalemle yazmaya çalışmak nostalji yapmak gibi oluyor artık. Ama gittiğim yerlerden aldığım çeşitli renk ve desendeki kurşun ve tükenmez kalemlerim kalem kutumda bilgisayarımın başucunda durur. En sevdiğim kelimeye gelince; yerli yerinde kullanıldıkça hepsi güzel sanırım.

En sevdiğiniz vakit?

Havanın aydınlanmaya başladığı o kısa zaman dilimi.

En huzurlu anınız?

Kıyıya vuran dalgaların gelgitlerini izlemek.

En çok neye öfkelenirsiniz?

Saygısızlığa.