Emine Şenlikoğlu

YAZAR EMINE SENLIKOGLU, HAKKINDA IZMIR DGM'CE VERILEN 1 YIL 8 AY HAPIS CEZASININ INFAZI ICIN SAVCILIGA TESLIM OLACAGINI, TURKIYE GAZETECILER CEMIYETI ONUNDE BASINA ACIKLADI. (ANADOLU AJANSI-BAKI TUGLACI) (20020616)

Emine Şenlikoğlu

1953 yılında Giresun’da dünyaya geldi. Daha kundaktayken ailece Adapazarı’na, on yaşından sonra İstanbul’a yerleştiler. Yirmi yaşından sonra ilkokulu, kırk yaşından sonra imam hatip orta ve lisesini, elli yaşından sonra da üniversiteyi bitirdi. NLP’den sertifika aldı ve aynı dalda mastır yaptı. Yazarlık ve yönetmenlik alanında eğitim aldı. Halen Mektup dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütüyor. Evli ve iki çocuk annesidir.

Sabahı nasıl selamlarsınız?

Sabahı selamlamayı mecazi kabul edersek ilk olarak, “Teheccüt kılmadan geçirdim geceyi…” diye, iç dünyamda mırıldanırım. Sonra eşime selam veririm ve “Bugün ne yapacağım?” diye günlük planımı gözden geçiririm.

Gece en son kendinize ne söylersiniz?

Her gecem ayrı geçiyor, bu konuda belirli bir prensibim yok.

Hangi sıklıkla hediye alırsınız ve hediye alırken neye dikkat edersiniz?

İmkânım olduğu ölçüde, bir yerden gelirken, ziyafete giderken ve özel günlerde hediye alırım. Kaliteli ve o kişinin zevkine uygun hediye almak isterim, gücüm yeterse tabii ki.

En son ne zaman hasta ziyareti ettiniz, taziye ziyareti yaptınız?

En son üç ay önce dayımın eşini ziyaret ettim. Telefonla da bir taziyede bulundum.

Elinizle neleri üretmeyi seversiniz? Yemek yapar mısınız mesela ya da tadilat?

Elimle hiçbir şey üretmem, beynimle üretmeyi severim. Bazen yemek yaptığım olur. Evin basit tadilatlarını da kendim yaparım.

En uzun kullandığınız eşyanızın yaşı?

Kırk.

Kalemleriniz? Yazarken nasıl bir kalem kullanırsınız mesela ? Ve kelamlarınız (En sevdiğiniz kelime ya da sözler)

Tükenmez ve ince uçlu kalem, kullanırım. ‘Vefa’ ve ‘mert’ kelimelerini çok severim. Beylik cümlem: “Dünya beşten büyüktür.”

En sevdiğiniz vakit?

Güneş doğarken ve batarken…

En huzurlu anınız?

Annemi, babamı sevindirdiğim anlar.

En çok neye öfkelenirsiniz?

Beğenmediği bir şeye çok beğenmiş görüntüsü verene…