İsmail Hakkı

1976 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Konya Anadolu Sahnesi’nde tiyatro çalışmaları yaptı. Kurucu kadroda yer aldığı Türkiye’nin ilk yerel televizyon kanalı KonTV’de bir çok farklı görev üstlendi. Malezya IIUM’da uluslararası ilişkiler, Almanya’da Ludwigsburg Film Akademisi’nde belgesel sinema eğitimi gördü. Malezya’da TV3 kanalında birçok projede görev aldı. Yurt dışında yer aldığı projeler haricinde Türkiye’de, Mihrali, Bedel, İki Aile, Recep İvedik, Gazi, Dinle Neyden, Sakarya Fırat, Hür Adam, Sümela’nın Şifresi, Uzun Hikâye, Moskova’nın Şifresi, Bir Yusuf Masalı, Milat, Reis gibi yapımlarda rol aldı. 6 yabancı dili ana dili gibi konuşan ve bu dillerde de oyunculuk yapan aktör hâlen, Cesur Yürek adlı dizide rol almaktadır.

Söküğünüzü kendiniz mi dikersiniz?
Genelde söküğüm olmaz. Bol kıyafetler tercih eder, uzun yıllar giyerim. Dikkatli kullanırım kıyafetlerimi. Ya tamir kabul etmeyecek hâle gelir ya da henüz yeniyken hediye ederim. Gençken kendim dikerdim ama şimdi buna vaktim maalesef yok.

Babanızdan öğrendiğiniz ev işi var mı?
Yemek pişirmek, ortalık toplamak, misafir ağırlamak… Babamı bu ev işlerini yaparken gördüğümü hatırlamıyorum. Misafir ağırlamak bizde genetik, onu iş koduyla yapmıyoruz. Severiz. Ancak ev temizliği nadiren yapar, yemeğe ise yemek dışında yanaşmam. Öyle bir hobim ya da yeteneğim yok.

Tamir ederken bozanlardan mısınız, tamirci çağıranlardan mı? Bırak bozuk kalsın, diyen bir umursamaz bahsini, isteğe bağlı olarak açabilirsiniz…

Boyumun uzanmadığı yere dokunmam, karışmam. Elektrik-elektronik aletlere el sürmem, tamirci çağırırım. Mekanik olan her arızada şansımı denerim.

Uzlete çekilseydiniz yapmakta en çok zorlanacağınız husus ne olurdu?
Dünya Müslümanlarından bihaber kalmak çok zor olurdu benim için. Uzlete çekilmem bu arada.

Modern zamanların en güzel, en hoş tarafı nedir?
Semi-modern zamanları az çok hatırlayan biri olarak objektif cevap verecek olursam; modern zamanların canı cehenneme… Beni eşek sürüp mercimek yolduğum, misket oynayabileceğim boş arsaların olduğu, mahallede herkesin birbirini selamladığı günlerde indirin mümkünse…

Kurbanınızı kendiniz mi kesersiniz?
Vekâletle kestiriyorum. Ancak muhakkak başında durur, kesim öncesi kurbanla sohbet ederim.

Oğluma illa da öğretmem gereken şudur bahsini nasıl detaylandırırsınız?
Hakkı savunan, doğru yol uğruna gerekirse dünyayı karşısına alan bir adam olmak.

Kızımın bu hayatta ille de bilmesi gereken üç şey, dediğinizde aklınıza neler geliyor?
Allah (c.c.) korkusu, Peygamber (s.a.v.) sünneti ve vicdan.

Ev işinde erkeklere en çok yakıştırdığınız işler nelerdir?
Çocuklarla vakit geçirmek, perde söküp asmak (bayılırım!), yemek yemek, çay kahve içmek, merdiven vazifesi görmek.

Hayat müşterek olduğuna göre sizin payınıza düşenden memnun olduğunuz/asla memnun olmadığınız hususlar nelerdir?
Fazlasıyla merhametli ve şefkatli olduğum söylenir. Söyledikleri doğruysa ve öyleysem şayet, bunu merhametsiz olmaya tercih eder, şükrederim. Çocuklarıma yeterince vakit ayıramamak ise en memnun olmadığım husustur.