Saliha Kübra Solaş

Ailesi Soma’da, kendisi İstanbul’da yaşıyor. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 2013 mezunu. Hâlen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde okuyor. Lisar Akademi’de koordinatör. 7 yıldır gurbette, kıdemli yurtlu. Ev hasreti çekiyor.

Evin sıcak yüzü nerede başlar?
Evin sıcak yüzü, aylar sonra gittiğim evimde annem kapıyı açınca başlar.

Hangi zamanlarda “şimdi evde olmak vardı” dersiniz?
Yurt ortamından bunaldığımda, şehirler arası kitap taşımak zorunda kaldığımda, istediğim vakitte isteğim işi yapamayıp yurt kurallarına bağımlı olduğumda “şimdi evde olmak vardı” derim.

Ev kokusu deyince aklınıza ne gelir?
Mutfaktan gelen mis gibi ev yemeği kokusu aklıma gelir.

Evin en çok sevdiğiniz eşyası hangisi?
Kitaplık.

İnsanların parmak izleri var, evlerin parmak izi var mıdır, her evi farklı kılan?
Kesinlikle vardır. Her mekâna ruhunu veren oradaki insanlardır. Bu yüzden hiçbir ev birbirinin aynısı değildir. İnsanlar farklılaştırır evleri. Yoksa beton yığınından başka nedir ki…

Şimdiye kadar evinizde yapmak isteyip de yapamadığınız nedir?
Dört duvarı kitaplıkla çevrili, düzenli bir çalışma odası yapamadım kendime. İnşallah kendi evim olursa ilk yapmak istediğim böyle bir oda.

Ev ile ilgili atasözü, deyim ya da aile büyüklerinize ait bir söz var mı zihninizde?
“Ev alma, komşu al” sözü geliyor hatırıma. Gerçi komşuların sokaktaki insandan farkının kalmadığı kentlerde ne kadar önemli bilemiyoruz ama en azından hâlâ “komşu almanın”, komşuluğun önemli olduğu yerler var gittiğimiz. Umudumuzu kaybetmiş değiliz.

Eli her daim evin üzerinde olanlardan mısınız yoksa hiçbir şeye el sürmeyenlerden mi?
İkisi de değilim. Zaten evde kaldığım süre çok kısıtlı. Özellikle iki yıldır toplam iki ay kalamamışımdır. O yüzden elim her daim evin üzerinde olamıyor. Fakat eve gittiğim zaman hiçbir şeye el sürmemezlik de etmem. Her ne kadar misafir muamelesi görsem de.

Evde sizi dinlendiren en sevdiğiniz hobiniz nedir?
Akşam yemeğinden birkaç saat sonra annemin demlediği çayı içmek ve sonrasında meyve yemek. Tabii bu arada babamın izlediği diziye eşlik etmek. Babayla Diriliş izlemek keyifli oluyor elbette.

Evinizde kimi ağırlamak isterdiniz?
Üniversitede ve mezun olduğum lisemde çok kıymet verdiğim hocalarım var, onları ağırlamak isterim. Bir de Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kütüphane görevlisi Hanife ablam var. Onu ağırlamak isterim.

Kimin evinde ağırlanmak isterdiniz?
Evimde ağırlamak istediğim hocalarımın evinde ağırlanmak isterdim elbette.

Unutamadığınız ev ziyareti?
Hanife ablaya yaptığım hiçbir ziyareti unutamadım. Müthiş kahvaltılar yaptık orada. Gurbette ev sıcaklığı hissettirir bize hep, sağ olsun.