Melihat Gülses

Melihat Gülses

1981 yılında TRT İstanbul Radyosu’nda göreve başladı. 1984 yılında İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi (Şan) Bölümü’nü bitirdi. Birçok festival ve etkinlik kapsamında solo konserler verdi, dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı. Ayrıca televizyon programlarının yanı sıra yurt içi, yurt dışı konserlerine solist olarak katıldı. Müzik yaşamına halen TRT İstanbul Radyosu’nda devam etmektedir. Çeşitli kuruluşlardan aldığı çok sayıda ödülü ve 1994 yılından bu yana yayımlanmış sekiz albümü mevcuttur.

Evi yuva yapan nedir?

Ailedir, evi yuva yapan, çocuklardır. Sevgidir, saygıdır ve bu değerler üzerindeki paylaşımlardır. Hayatın anlamı da budur ve değerli olandır.

Evin sıcak yüzü nerde başlar?

Evin girişinde başlar. Kapının açılmasıyla ev sahibinin sıcaklığı ve güler yüzü evin sıcak yüzünü ifade eder.

Hangi zamanlarda şimdi evde olmak vardı dersiniz?

Evimden birkaç gün uzak kalmışsam ya da çok yorucu geçen bir günün arkasından “Şimdi evimde olsam” dediğim çok olmuştur. Evim her zaman benim için vazgeçilmezimdir ve kendimi en rahat ve güvende hissettiğim yerdir. Yani yuvamdır.

Ev kokusu deyince aklınıza ne gelir?

Aynı çatı altındaki yaşanmışlığın kokusudur. Eve ve evin her eşyasına sinen bu koku, size özeldir.

Evin en çok sevdiğiniz eşyası hangisidir?

Her eşyanın bir kıymeti vardır evimde. Ve her eşyanın da bizimle yaşadığını ve hayat bulduğunu düşünürüm. Üzerine oturduğum koltuklarım, çiçeklerim, notalarım, CD’lerim benim için kıymetlidir.

İnsanların parmak izleri var, evlerin parmak izi var mıdır?

Tabii ki vardır. Parmak izi nasıl size özelse, eviniz ve evinizin ruhu da size özeldir ve tektir.

Her evi farklı kılan nedir?

Evi farklı kılanda evdekiler ve onların karakterleridir. Bu karakter farklılıkları da eve yansır.

Şimdiye kadar evinizde yapmak isteyip de yapamadığınız?

Şükürler olsun ki yapmak isteyip de yapamadığım bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ben Allah’ımdan evimle ya da yuvam ile ilgili ne dilediysem hep yerine gelmiştir.

Ev ile ilgili bir Atasözü, deyim ya da aile büyüklerinize ait bir söz var mı?

“Ev alma komşu al” çok sevdiğim bir atasözüdür. Çünkü yardımlaşmanın, paylaşmanın, dertleşmenin, sırdaşlığın en güzel ifadesidir.

Eli her daim evin üzerinde olanlardan mısınız? Yoksa hiç el sürmeyenlerden misin?

Evet, her zaman evimle meşgul olan birisiyim.

Evde sizi dinlendiren en sevdiğiniz hobi nedir?

En büyük hobim evimde iş yapmak ayrıca evimin dekorasyonunu sık sık değiştirmektir. Çünkü bu değişiklikler beni hep rahatlatmış ve yaşadığımız günlük streslerden uzaklaştırmıştır.

Evinizde kimi ağırlamak isterdiniz?

Özellikle ilkokul öğretmenimi ağırlamak isterim. Hayatımda öğretmenlerimin önemi büyüktür.

Kimin evinde ağırlanmak isterdiniz?

Eğer bu ülkede doğru şeyler yapabildiysem, peşimden gelen veya etkilediğim birileri varsa, hatta yetiştirebildiklerim varsa; onlarda birinin evinde ağırlanmak bana gurur verir.

Unutamadığınız ev ziyareti?

Çanakkale Seramik Fabrikaları sahibi büyüğümüz Sayın İbrahim Bodur ve sevgili eşleri Sevim Abla’mın daveti üzerine, Hisarüstü’ndeki evlerine eşimle gittiğimizde çok heyecanlanmıştık. Ancak yaşadıkları yuvalarını gördüğümüzde heyecanımız bir kat daha artmıştı. Çünkü gözümüze ilk çarpan şeyin saygı, sevgi, sadelik, huzur ve bir mütevazı yaşam felsefesiydi. Şaşaadan çok uzak bu görünüm bizi çok etkiledi. Yemek esnasında Sevim Abla’mın bir anne sıcaklığıyla ve bizzat kendi elleriyle servis ettiği yine gösterişten uzak yemek masası ve yemek listesi bize şunu öğretiyordu. Ne kadar iktidar sahibi olursanız olun, en önemlisi şey insan olabilme özelliğidir.

Hamur mu su mu?

Su tabii ki. Su olmazsa hamur yapma şansınız var mı?