Elin tatili haram, bizimki helal

 Nihayet Dergi bu ay, deniz, kum, güneş derken değerlerimizi TATİL etmeyelim sloganıyla karşılıyor yazı. Cennet tasvirli, tüketicisini aptal yerine koyan, parodi gibi helal tatil reklamlarını ele alan bir dosya ile karşınızda.

Dinlenmek diye bir şeyin olmadığı hız çağında bedeni ve ruhu sömüren tatil yorgunluğuna karşı “bir işten yorulunca başka bir işe koyulun” hatırlatmasını yapıyor.

Kemal Sayar, Seyyahın Tatili; Ali Ayçil, Dinlendirilmiş insanın imali; Özgen Felek, Yaz işçileri yazılarıyla tatil için düşüncenin kapıların araladılar.

Hayatında tatile yer vermeyen üç kadın ile röportaj yaptık. Dr. Leyla Hazar: Tatil benim için uzak diyarlarda gönül yapmaktır; Emine Azaklı: Cennette tatil yapmak için bu dünyada çalışmamız lazım; Hamsiye Abla: Tatil deyince aklıma memlekette çalışmak geliyor.

Mümtaz Akyavaş, Bu tatil adamı öldürür; Osman Bülent Manav, Hadi gençler, vaazdan sonra kopuyoruz!; Atakan Yavuz, Bir yere gidememek; Münire Daniş, Tatilde/tatille ne yapacaksın?; Emel Özkan, Kaplıca sefası; Fatma Tunç Yaşar, Kaide-i itidale riayet: Osmanlı’da teneffüs vakitleri…

Bu Bir Reklamdır bölümünde Fatma Barbarosoğlu, helal tatil reklamlarını keskin bir dille eleştirdi.

Mustafa Kutlu, Türküler türkücüler

Mustafa Özel, Şair iktisatçı Goethe

Ercan Yılmaz, Sapanca’da hülyâ saatleri

Ayça Örer, Bir kâse turşu için

Gülsüm Ekinci, Anneler, kızlar ve hayaller

Sema Babuşçu, Annemin türküleri ve bir yürüyüş hikâyesi

İşte O Film: Aybala Hilal Yüksel, Tatil Kitabı

Babamdan Bana Kalan: Gülseren Çatlıoğlu, Bir varmış bir yokmuş

Eşyanın Hikâyesi: Ayşe Sevim, Şezlong,

Mahallede Neler Oluyor: Hayriye Erçetin, Orda bir köy var uzakta… Da artık gidemiyoruz…

İşte Tam O Gün: Fatma Büşra Özkan, Denizin dokunduğu adam: Mustafa