Güzeli herkes sever

Güzeli herkes sever, ama güzellik konusunda herkesin kafası oldukça karışık.
İşte bu yüzden “Kafası karışıklar için güzelin tarihi ve tarifi”ni ortaya koyan yazı ve röportajlar var bu ayki Nihayet’te.

Güzellik nedir? Ne, güzeldir? Buna kim, kimler karar verir? Biz bu kararı neden sorgusuz sualsiz kabul ederiz? Dün çirkin kabul edilenin bugün güzel olarak algılanmasının sebepleri, dinamikleri?.. Osman Bülent Manav ‘güzeli’, ‘güzelliği’, ‘güzelleşme sektörünü’ irdeliyor “Çin tuzu ve güzelliğin sırları”nda.

Gökhan Özcan “Güzellik Nerede Başlamaz, Nerede Bitmez!” derken, Beyza Karakaya güzelin tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor bizi.

Seyfettin Kurt, güzelliğin ideolojisini ahsen-i takvimden esfel-i safiline acıklı bir yürüyüş olarak niteliyor.

Dr. Nilgün Ertugay kadınların yaşlanma korkusu, mucize beklentileri ve güzel olma arzularına dair gözlemlerini paylaşıyor.

Emel Sayın’ın terzisi Modalı Yüksel ile Abdülhamid’in Parlak Hafız’ının torunu Sitare Yurdanur Parlak… Dillere destan güzellerin huzurevi yolculuğu, güzelliğin geçiciliğine dair bir hatırlatma.

Sırf yüzü güzel diye bir suçlunun daha az ceza almasını nasıl açıklayabiliriz? “Ayrımcılık” moda tabiri yeterli mi? Şerife Slocum iki akademik araştırmayı yorumluyor güzellere açılan kredi üzerinden.

Modern çağda iyilik ile güzellik birbirinden boşandırılmış olsa da iyilik ve güzelliğin bir arada olduğu bilgisi hepimizde kayıtlı. Bu yüzden güzeli herkes sever.

Bir Masalın İzinde “Standart Güzeliğe” Göğüs Germek: ‘Farklılık’ Çirkinlik Midir?

Çocukların büyüme sancıları içerisinde güzellik ve çirkinlik nasıl bir yerde duruyor? sorusunu “Çirkin Ördek Yavrusu” masalı üzerinden anlamaya çalıştık. Gençlerin aslında kuğu olduklarını anlamaya doğru giden bilmecenin içinde yol alırken maruz kaldıkları kafa karışıklıklarını sizler için soruşturduk ve sonra da bu konuşmaları değerlendirmeye aldık.

Güzelin Biyografisi / Ali Ayçil

Biyografi, güzellik gibi daha doğarken bazılarının hamiline yazılmış bir çek değildir… Güzelin düştüğü en büyük yanılgının biyografisini yalnızca güzellik üzerinden inşa etmesine bağlayan Ali Ayçil, Kalenderiler’in Piri Cemaleddin Sâvî’nin ahlakının sınandığı bir imtihandan güzelliğinden vazgeçerek kurtulduğu kıssayı ele alıyor.

Bir Şehrin Hafızası: Koku / Ayşe Kaya

Ihlamur kokularının depreştirdiği memleket hasretinden yola çıkıyoruz ve 19. yüzyılın efsane ismi Ahmed Faruki’nın Sultanhamam’daki dükkânını dolduran özgün kolonya ve kozmetik ürünleriyle Osmanlı toplumunu nasıl tanıştırdığına tanık oluyoruz. Ayşe Kaya, bugün tarih sayfalarındaki satırlardan başka iz bırakmayan Ahmet Faruki’nin macerasını yazdı.

Siret mi Suret mi? / Ayşe Sevim

Güzelliğin dış görünüşle birlikte anılması, iç güzelliğe daha çok değer kültürümüze çok uymasa da zaman içinde ona adapte oluşumuzu eleştiren Ayşe Sevim, yazısında günümüzdeki güzelliğin yalnızca dış görünüş üzerinden değerlendirilmesine karşı çıkıyor.

Güzelliğin Tarihi ve Çirkinliğin Tarihi / Elif Darıcı

Güzelliğin Tarihi’ni, bir bakıma zıddıyla yani Çirkinliğin Tarihi kitabıyla tamamlar… Umberto Eco’nun ‘güzellik’ ve ‘çirkinlik’ kavramlarının sanat yordamıyla birbiriyle nasıl ilişkilendirilebileceğine dair yorumlarını içeren bu iki kitabı Elif Darıcı sizler için değerlendirdi.

Aynaya Bakmak / Emel Özkan

Halk arasında türlü inançlar boy gösterir. Ayna aydınlık ve ferahlıktır. Yeni eve girildiği zaman ilkin Kur’an ile ayna götürülür… Emel Özkan şimdilerde kendimizi seyre dalmak için elimizden düşünmediğimiz aynaların sırrına eriştiriyor bizi.

Güzelliğe ve Çirkinliğe Dair Üçüncü Sayfa Haberleri

Eşinin, kendisine çirkin çocuklar veren bir estetik harikası olduğu için boşayanlar, sabah kalktığında evlendiği kadından eser bulamadığı için mahkemeye başvuranlar, fiziki olarak tanınmaz hale gelse de hayallerinin kadını ve erkeğinden vazgeçmeyenler, Barbie gibi olmak için onlarca estetik yaptıranlar ve bedenini tüketene dek zayıflayanlar…

“Topraksız Karacaahmet”te Nefis Terbiyesi / Hatice Ateş

İçerde zamanını kitap okuyarak, söz yazıp beste yaparak, ibadetlerine yoğunlaşarak geçiren birisine dışardan ziyaret için gelenlerin gördüğü manzara şaşırtıcı gelecekti elbette… Hatice Ateş, istisna bir hayatın müstesnası biriyle empati yapmanın zorluğunu, paylaşılan manevi hazlar eşliğinde anlattı.

İşte O Film: Bir Teşhir Nesnesi Olarak Fil Adam / Elif Sönmezışık

Fil Adam (J. Merrick), çarpık fiziğiyle ‘düzen’i bozduğundan ‘normaller’ tarafından bir lanetli gibi karşılanıyordu… Elif Sönmezışık, J. Merrick’in görünüşü yüzünden toplumunda ‘kaybeden’ oluşunu ahlaki boyutuyla irdeleyen David Lynch harikası Fil Adam filmini yazdı.

Kuğu / Leyla Şerifoğlu

Güzelliğin kuğuyla cismanileşmesi, isabetli bir temsil olmuştur muhakkak… Leyla Şerifoğlu, güzelliği ile nam salan kuğunun Antik Çağ’da, edebiyatta, plastik ve görsel sanatlarda ve hayatın içindeki varlığını olduğunu anlattı.

Annemin Kış Hazırlığı / Bekir Arslan

Havasından mı, suyundan mı, toprağından mı bilinmez; Anadolu’nun güneyi ile Akdeniz’in doğusu yemekleriyle bir hayli meşhurdur… Bekir Arslan, yemeği dillere destan bu diyarlardan Kahramanmaraş’ın kış mutfağını şekillendiren yaz güneşine bulanmış gayretleri yazdı.

Mutlak Güzelin Yolcusu: Hifâ Hatun / Münire Daniş

Saadet asrında bir kadın, hikâyesiyle ortaya çıkar. Öyle bir hatırası var ki, hakkında başka bir bilgiye ihtiyaç bırakmaz… Hifâ Hatun’un dilden dile dolaşan güzelliğinin ve servetinin Peygamber tavsiyesiyle sınanışını ve mutlak güzele olan teslimiyetini Münire Daniş’in satırlarında okuyoruz.

Güzelliğin Bittiği Zamanlar / Naime Erkovan

Uykuya hazırlanır gibi sessizliğe bürünmüş Almanya, anne bağırtıları ve çocuk ağlamalarıyla şenleniyordu… Naime Erkovan yazısında, Almaya’daki Türk işçilerine dair “egzotik güzellik” algısının, kısa zamanda “farklı” olana duyulan nefrete nasıl dönüştüğünü anlatıyor.

Vücut Dismorfik Bozukluğu’nun Çirkin Yüzü / Hayrünnisa Derin

Hayrünnisa Derin, günlerinin büyük bir çoğunluğunu ayna karşısında geçiren vücut dismorfik bozukluğu olan bireyleri kaleme aldı. Derin, bu bireylerin durumunu anlamaya yönelik yapılmış araştırmalara yer verdi yazısında.

Hac Vedayla Başlar / Güzide Ertürk
Genç Ferruh, bundan sonraki hayatını ihramın içinde yaşayacaktı. Çünkü hac vedayla başlar. Nefsine veda… Güzide Ertürk, veda ikliminin Hac ile nasıl kesişebildiğini anlatan hayatlardan ve anlardan kesitleri kaleme aldı.

Yola Düşen Şarkısıyla Düşer / Sema Babuşçu

Mekke’ye vardıktan birkaç gün sonra gördüm ki hiçbir şey mırıldanmıyorum. O büyük şarkıya karışınca içimdeki şarkılar sustu… Sema Babuşçu, Hz. Hatice’nin ayak ucunda meftun Hamamizâde İsmail Dede Efendi’nin hayat hikâyesinden yola çıkıyor, günümüzdeki izini sürüyor.

Davete Koşmak / Berna Tümkor

Berna Tümkor “LEbbeyk” diyerek iştirak ettiği kutlu daveti anlatırken dünyanın dört bir yanından gelen, birbirinden farklı renk ve dile sahip insanların bir olduğu, ümmet mensubiyetinin en güzel şekliyle yer aldığı Hac ibadetinde Efendimiz’in, Hz. Adem ve Hz. İbrahim’in, validelerimizin izini sürüyor.

Mizaha Kurban Edilen Kurban İbadeti / Sema Karabıyık

Yerli dizilerde uzunca bir süre dinî bayramlara yok hükmünde davranıldı… Memleket ekranlarındaki sistematik yaklaşımları değerlendiren Sema Karabıyık, ekranda bir utanç gibi gösterilen kurban ibadetinin dizilere dâhil olabildiği hallerine ilişkin detaylı ve eleştirel bir analiz sunuyor.