Ümit Aksoy: Otostop hikâye biriktirme sanatıdır

Söyleşi: Cankat Kaplan, İslam Dalp

henüz ortaokulda iken başladığı otostopa yirmi yıldan fazla devam etti. Hatta otostopun kitabını yazdı. “Her Şey Biraz Eksik, Otostop Hariç” isimli romanı 2016 senesinde Raskol’un Baltası tarafından yayımlandı. “İnsan bazen bir fren sesine âşık olabilir!” diyen yazarla otostop hakkında konuştuk. Beğenilerinize sunarız.

İnsanlarla otostop hakkında konuştuğumuzda genelde bir güven probleminden bahsediyorlar. Şoför veya yolcu olmalarına bağlı olarak ya “Neden tanımadığım bir adamı arabama alayım?” ya da “Neden tanımadığım bir adamın arabasına bineyim?” diye soruyorlar. Biz de soralım, “Neden otostop çekiyorsunuz, tehlikeli değil mi?”

Haklısınız. Ben yirmi yıldan biraz fazla bir süre bu otostop “işi”ni bilfiil yaptım. Bu soruyla da çok karşılaştım: “Otostop yaparken korkmuyor musun?” Ben de bıkmadan şu cevabı verdim: “Neden korkayım ki?” Bu cevap beni arabasına alan bütün o insanlara bir saygı ifadesidir. Çok önemli bir şey yapıyorlar. Onlar da tanımadıkları bir adamı arabalarına alıyorlar. Araba mahrem bir mekandır, neredeyse eviniz gibidir ve o insanlar sizi bu mahrem bölgeye davet ediyorlar. Ben o adama güvendim, o adam da bana güvendi ve beni mahrem bir alanına davet etti. Bu karşılıklı bir şey ve o adamın yaptığı çok saygıdeğer bir iş. Sen de bunu bilirsen, bunu anlarsan, orada o güven eşiğini aşıyorsun ve karşındaki kişiyle bir tür paylaşım içine giriyorsun.

Devamı Nihayet Dergi 44. sayısında…