Hayat randevusu olarak patates!

1975 yılında başlayan Lübnan İç Savaşı 1990 yılında son buldu. 15 yılda, 200 bine yakın insan hayatını kaybederken 350 bin kişi yaralandı. Bir milyondan fazla insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. 1982 yılında Steve McCurry’nin çektiği bu fotoğraf, iç savaşın tüm yıkımına rağmen Lübnan’da hayatın devam ettiğinin en büyük kanıtı. Yıkık binalar arasında, bir apartman dairesinin balkonunda bir anne ve kızı! Anne, akşam yemeği için patates soyuyor. Kızı ise; savaşın en büyük sığınağından yani annesinin yanından sokağı izliyor. Ofisteki arkadaşlarımıza, “Bu fotoğraf size ne hissettiriyor?” diye sorduk. “Gökyüzünün ve patatesin olduğu her yerde hayat devam ediyor” cevabını aldık.

Halil Solak
Yazı işleri şefi, Derin Tarih Dergisi
Etraf yıkık dökük. Bir felaket olmuş belli ki: Deprem mi savaş mı? İkinci ihtimal daha fazla. Ama her şeye rağmen hayat devam ediyor. Çünkü balkonda annesiyle kızı var. Yemek hazırlığı. Annesi patatesleri soyarken küçük kız da meraklı gözlerle dünyaya bakıyor. Anlamaya çalışıyor: “Neredeyim ben?” İşin burası biraz karışık. Olsun. Birazdan anacığının soyduğu patateslerden yaptığı yemeği yiyecek. Mutluluk. Bir enkazın içinden yüzümüze vuran aydınlık. En çabuk filiz veren bitkilerden biri patates. Patates varsa her şey için ümit var demektir.

Özlem Özbay
Yayın koordinatörü, Derin Tarih Dergisi
Patates benim için vicdan azabı önce… Dayanamıyorsunuz, karşı koyamıyorsunuz, yedikten sonra da pişmanlık oluyor. Biliyorsunuz ki zararlı! Ama bu fotoğrafta böyle hissetmedim. Tabaktaki kızartmadan daha farklı… Karşımda şu manzara varken keyifle yiyemem herhâlde. Savaşa rağmen, ölen insanlara rağmen, patates ile hayata devam eden bir manzara. Ölümü arkada bırakıp, hayata devamın bir sembolü burada patates! Arkasını dönse patatesten vazgeçebilir. Ama buna rağmen patatesle hayatla buluşuyor.

Büşra Sezgin
Editör, Derin Tarih Dergisi
Savaşzede kadın yaşadığı ortamdaki metruk manzarayı arkasına alarak, savaşın gündelik yaşamla birlikteliğini patates soyarak bize gösteriyor. Günü kurtaran yemek malzemesi olan patatesi kullanması savaş-gündelik yaşam ikilisinin somut bir timsali. “Her şeye rağmen hayat devam ediyor” cümlesinin tam karşılığını bulduğu bir görüntü aslında bu. O hengâmede ucuz, doyuran ve lezzetli başka hangi gıda malzemesi bulabilirdi ki? Bu çerçevede patates, zihinde acil durumlarda karnını doyurabileceğin bir gıda ürünü olarak kodlanıyor.

Celal Baygeldi
Editör, Yeni Şafak Arapça
Büyük ihtimalle patatesler burada kızartılmak için hazırlanıyor. Çocukların en sevdiği yemek! Ve savaşın çocuğu da annesinin yanında her şeye rağmen bekliyor. Benim için patates kızartması annedir.

Mohamed Nour Farhour
Editör, Yeni Şafak Arapça, Suriye-İdlip
Patates en nihayetinde topraktan kazanıldığı için basit ve hemen elde edilebilen bir şey. Savaşın sofradaki, hanelerdeki temsili patates! Zira o zorluğun içinde patates gelmiş sofraya fakat et gelememiş.

Manar Farag Mahmoud Eissa
Editör, Yeni Şafak Arapça, Mısır-Kahire
Bu fotoğraf hayata devam etme pratiğindeki basitliği temsil ediyor. Patates basit bir şey! Birçok yemeğin kendisinden yapılabileceği ham bir ürün, haşlama yaparsın, kızartma yaparsın, her şey yapabilirsin. Bu insanların elinde patates var ve hayatlarındaki tüm zorluğa rağmen patates “hayata”, “yaşamaya” imkân sunuyor. Bir yerde patates varsa orada hayat devam eder. Bir yerde hayat devam ediyorsa orada patates vardır.

Mohamad Birakdar
Editör, Yeni Şafak İngilizce, Suriye-Şam
Günün içinden bir kare… Savaşın ortasında yaşam mücadelesi veren bir kadının ulaşabildiği en kolay gıda maddesi patatestir. Aynı zamanda bir annenin çocukları için hayatta kalma mücadelesinin en somut temsili! Elinde başka hiçbir şeyi olmasa da bir anne, gülerek hazırlar patatesten ibaret akşam yemeğini. Dün, bugün ve yarın başka şey yemiş ve başka şey yiyecekmiş gibi, oturur sofraya çocuklar annelerinden devraldıkları tebessümle…

Zeynep Karçığa
Editör, Yeni Şafak Arapça
Patates yanında ek bir besine ihtiyaç duyulmadan da yenilebilen doyurucu bir gıda. Tıpkı hurma gibi… Savaşın tam ortasında yapılması en kolay yiyecek. Bu Allah’ın kullarına sunduğu bir kolaylık bence…