Bu Tarif Evlenmeyi Düşünen Bekarlar İçin

Evlenmeyi düşünenler, muhataplarını tanımak için türlü sorular sorarlar. Şunu sever misin? Bunun hakkında ne düşünürsün? Kitap okur musun? En sevdiğin yemek hangisi?

Bu sorularla evleneceğiniz kişinin gönül hanesinin ışığını tespit edemezsiniz. Benden söylemesi.

Ya nasıl tespit edersiniz?

Evlenmeyi düşündüğünüz kişiye yemek yapıp yapmadığını sorun. Yemek yapıyorum, cevabının alırsanız, bir yemek tarifi isteyin. Kişiyi yemek tarifinden daha güzel ifade eden başka bir şey yoktur, desek abartmış olmayız. Zira yemek tarif ederken sadece yemek tarif etmeyecektir. Esasında hayatı nasıl gördüğünü, nimete nasıl yaklaştığını, her bir lokmada şükrederek mi lezzeti ağzında gezindirdiğini, yoksa apar topar bitmeyen  obur iştah ile mi yediğini anlatacaktır.

Yemek tarifi asla sadece yemek tarifi değildir. O tarif ki, kişinin hayat tecrübesini, aile fertleri ile ilişkisini, zamanı idrak edişini ele verir.

Şaşırdınız mı? Yemek tarifi ile zamanı idrak etmek arasında ilişki kurmak çok mu dolaylı geldi?

Gelmesin.

Yemek yapmak biriktirmektir. Yemek yapmayı sevenler geçmişi biriktire biriktire hayata dahil olur. Yağda kavrulan soğan kokusu, bulgur pilavının dibine yakılan kırmızı biber, un ile tereyağın buluştuğu an.

Ama belki de muhatabınız İtalyan usulü bir makarna tarif edecektir. Bu tarif de size çok şey anlatacaktır. Değişiklikleri sevmekte muhatabınız. Dikkatle dinleyin, makarnanın sosunu tarif edişine odaklanın. Bir dal fesleğeni kelimelerle yerleştirmesine dikkat kesilin.

Diyorsunuz ki bütün bunlar yemek yapmayı sevenler için. Ya muhatabımız yemek yapmayı sevmediğini söyleyecek olursa…

İyi düşünün. Yemek yapmayı sevmeyenler hayatı erteleyerek yaşayanlardır; ilgiye doymayanlar ya da karnını bir türlü doyuramayanlardır.

Yemek yapmak demek kırk çeşit yemek ile sofranın yükünü artırma performansı ortaya koymak demek değildir. Bir tabak yemeği lezzetini ala ala, şükrünü eda ede ede yiyebilmektir.

Muhatap erkek ise ve yemek yapmayı sevmiyorsa hatta ömrü hayatında bir defa olsun yemek yapmayı denememişse, bir yumurta kırmamış, makarna pişirmemiş ise… Kıvama dair hiçbir fikir edinememiş demektir.

Kıvam ki en ziyade muhabbet ile tutturulur.

Yemek yapmayı sevmeyen kadın tarafı ise şayet, meşhur meseldeki olur hayat. Kadının biri ne pişirsem diye sabahtan akşama kadar düşünmüş. Akşam vakti tutmuş kendini asmış.

F.B.