La/İlla

Kadın Açısından

Park etme konusunda ısrarcı davranmayın, en yakınınızda gördüğünüz bir beye rica ederseniz, toplum huzuru için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Bir kadın şoför olarak diğer kadın şoförlerin ne kadar kötü olduklarından bahsetmenize gerek yok. Böylece sizin iyi bir şoför olduğunuz kanısına varılmaz.

Arabadaki aynaların gerçek işlevini unutup, başörtünü düzeltmek, iğnelerin yerini değiştirmek ya da makyaj yapmak için kullanmayın.

Trafikte pozitif ayrımcılık yoktur. ‘Kadınlar önden’ kuralıyla yol hakkı sende değilken nezaket bekleyip yola fırlamasan iyi edersin.

Genel olarak hızdan hoşlanmadığınız biliniyor, fakat otobanda yavaş gitmek ve sol şeridi işgal etmek de nedir? Pek çok insanın sizin yüzünüzden gününün mahvolabileceğini zinhar aklınızdan çıkarmayın.

Büyük araç (kamyon, tır) korkulacak bir şey değildir. Karşıdan gelirken ellerinizi direksiyondan çekmenize ve teslim olmanıza gerek yok, yanınızdan geçip gidecek. Herkesin yolu kendine, telaş yok yola devam.

Erkek şoförlerin kadın şoförlere yaptıkları saygısızlığa aldırmayınız. Kendine saygısı olmayanların başkalarına saygı ve itina göstermesi imkânsızdır. Siz kadın olduğunuz için böyle yapmıyorlar, insan olmayı başaramadıkları için böyle yapıyorlar. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Kendinize göre trafik kuralları belirlemeye kalkmayın, trafik kuralları sevginizi katarak farklılaştıracağınız hazır çorba paketi değildir.

Her zaman yolun size ait olduğu mitinden kurtulmalısınız.

Yola çıkarken dik yokuşları, dar park alanlarını ya da sokak aralarını hesaba katmalısınız, “nasıl olsa bir beyefendi yardım eder” düşüncesinden sıyrılın, zira karşınıza kimse çıkmayabilir.

Dönerken diğer araçlara da yol hakkı tanıyın, sizin dönüş yapmanız beş arabanın yolunu kapatmasın.

Erkek Açısından

Kadın şoförler kaza yapmaz yaptırır sözünü doğrulamak için trafikte gördüğünüz her kadın sürücünün üstüne arabanızı sürerek kadınların liyakatini/liyakatsizliğini değil, kendi magandalığınızı ispat edebilirsiniz ancak.

Anneniz size böreğin en güzel yerini ayırıp şımartmış olabilir. Ama siz artık küçük erkek çocuğu değil birey olmanın sorumluluğunu yerine getirmek zorunda olan bir yetişkinsiniz. Unutmayın erkek olmak her şeyin en iyisine layık olmak anlamına gelmiyor.

Trafikte aracınızla ani manevralar yaptığınızda, yüksek hızlarda çevik hareketlerde bulunarak iyi sürücü olduğunu ispatlamış olmuyorsunuz. Şov yapmaya meraklı yeni yetme durumuna düşürmüş oluyorsunuz kendinizi.

Aynı anda hem sigaranızı tüttürüp hem cep telefonu ile konuşup hem de öndeki aracın sürücüsüne önüne baksana kardeşim diye bağırmanız sizi haklı kılmaz. Önüne bakmayan sizsiniz ve bu pazartesi sabahında caddeyi patikaya çevirdiniz.

Kadın sürücülerin arabasına hasar verip, onların tecrübesizliğinden faydalanarak kasko işlemlerini kendi lehinize çevirmeye kalktığınızda, annenizi gözünüzün önüne getirin. Bu yaptığınızı bir gün bir yerlerde başka erkek sürücüler annenize, eşinize, kız kardeşinize ya da kızınıza yapacaktır.

Elinizin altında bulunan direksiyon size herkese kızma ve küfretme hakkı vermiyor. Bütün mesele, her ahval şeraitte illa ki adam olabilmek.

Kadın şoförler sayesinde kendinizi iyi hissedebilir, hatta ciddi özgüven geliştirebilirsiniz, çünkü en güzel arabayı siz kullanıyorsunuzdur. ACABA!

“Erkek şoför arabayı sürer; kadın şoförü araba sürer” kadın şoförlerin aleyhine söylenmiş sözleri derleyerek bir kitapçık bastırabilirsiniz elbet. Ya sonra! Kırmızı ışık ihlallerini, araba sollamalarınızı bu kitapçık maddeleri üzerinden sıfırlamanız mümkün olmayacak bilesiniz.

“Erkek şoför hata yaparsa saygısızlığından, bunaklığından veya uykusuzluğundandır; kadın şoför hata yaptığının farkında değildir bile.” Kadınlar hata yaptıklarını bile bilmeyecek kadar idraksizdir önermesinin trafik versiyonu, feminist bakış açısına yeni bir katkı sunacaktır sadece. Ama siz isterseniz hatan yapanın cinsiyeti olmaz önermesinden yol alabilirsiniz.

Ne kadar adil, ne kadar anlayışlı, ne kadar mütehammil olduğunuzu bilmek mi istiyorsunuz; direksiyon başındaki “SEN” e dikkat et. Hiçbir test bundan daha başarılı olmayacaktır.