Nihayet Ocak sayısı bayilerde!

Hiçbir yerin vatandaşları

Her gün muhakkak karşılaşıyoruz birkaçıyla işe giderken, marketten çıkarken, gezmeden dönerken… Onlar “Hiçbir yerin vatandaşları”. Umutlarını küçük bir çıkın yapıp gözleri geride bıraktıkları hatıralarda zahmetli yollara düşen mülteciler…

Nihayet’in bu sayısını hazırlarken dengeli ve itinalı bir yol izlemeye gayret ettik. Bugünü ve geçmişi, mesafeli analizler ve duygusal yakınlığı aynı anda vermeye çalışan yazılar ve röportajlar yer alıyor bu sayıda.

Yusuf Adıgüzel Yasal Göçmen Yasadışı Müllteci, Muaz Yanılmaz Mülteci Politikaları, Sibel Eraslan Dışarıda ve Yabancı, Hilal Görgün Avrupa’nın Mülteci Siyaseti: Seç-Beğen-Al, Nazife Şişman Güvenlik/Korku Eşiğinde Zamansız Bekleyiş yazıları ile mülteciliğin siyasal ve ekonomik arka planını anlamaya çalıştı.

Akif Emre: “Mülteci politikaları Ortadoğu stratejilerinden bağımsız değil.” tespitini yaptı.

Ayşe Böhürler İsimsizlerin Belgeseli, Havva Sula Yurdunuzu Terk Etmek Zorunda Kalsaydınız Yanınıza ne Alırdınız?, Ayça Örer Merhametin Çatallanan Sesi yazılarında sahadaki birebir gözlemlerini yazdı.

İstanbul’da yaşayan farklı profilden mültecilerin bir yere ait olma mücadelelerini görmeye çalıştığımız röportajlar yaptık:
Hacer Abdullah: Çanta kadar hayat
Kevser Kafas: “Yük olmayan muhacirler olalım istiyoruz”
Rana Homsi: “Avrupa bize vatan olamaz”
Dr. Ömer Tab: “Biz sizinle aynı türküleri söyleriz”
Hakam Alashek: “Ülkenizin kıymetini bilin”

Yıldız Ramazanoğlu (Mülteci Odası), Fatma Barbarosoğlu (Suriyeli İzi) ve Cihan Aktaş (Halep Bebek) zamanın kaydını tutan mülteci öyküleri kaleme aldı.

Mustafa Özel, Mustafa Kutlu’nun Hesap Günü’nü yazdı.

Ali Ayçil Karton Ülke’de yollarda mültecilerle karşılaşan farklı kişilerin farklı bakış açılarını yazdı.

Osman Bülent Manav Birinci Dünya Savaşı’ndan yaşanmış bir göç hikayesini kaleme aldı: Tûfan ise Dünyâ Gâmı Biz Keştî-i Nûh’uz.

Bu Bir Reklamdır’da Fatma Barbarosoğlu Dolaylı İyilik Direkt Saygısızlık, Eşyanın Hikayesi’nde Aykut Ertuğrul Canyeleği’ni, Bilincin Gizi Dilde İzi’nde Emel Özkan Bir Feryatname: Endülüs Mersiyesi, İşte Tam O Gün’de Emine Kaya Mescit Kuşları yazılarını kaleme aldı. Bu ay Annemden Bana Kalan bölümünde Semanur Sönmez Yaman dünyanın bütün yetimlerine annelik yapan annesini anlattı. Bir Film Üç Kelime’de Fransız yapımı Welcome filmini ele aldık.

Mahallede Neler Oluyor bölümümüzde Nihayet Dergi’nin birinci yılı münasebetiyle düzenlediğimiz Mevlid-i Şerif programından kesitler sunduk.

Evi Yuva Yapan Nedir?’de Tülay Gökçimen’i, Günizi’nde Kerem Kınık’ı, Saba Makamı’nda Ayla Ağabegüm’ü ve Selamlık’ta ise Örfü Hüsrev’i konuk ettik.

Velhasıl yapabileceğimizin en iyisini yapma gayreti içinde ‘sistemsel çelişkilere, biyografik çözümler’ aramaya devam ediyoruz.

Bir yıldır saf tuttuk, dura dura yürümeye gayret ettik. Biz ‘burada’yız. Siz ‘burada’sınız.

Lakin tuttuğumuz safta bir boşluk var. O boşluk sizin bir yakınınıza ait olabilir mi?

Bakın bakalım kim yok aramızda…