Saldırgan Mizaha Sakin Yaklaşımlar

Londra'da bulunan BBC binası önünde toplanan bir grup eylemci ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde önceki gün evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda öldürülen 3 Müslüman gencin haberlerinin medyada yeteri kadar yer almamasını protesto etti. (Tolga Akmen - Anadolu Ajansı)

Küresel dünyada sınırlar geçişken. Bu sebeple mesela Danimarka’da ya da Paris’te yayınlanan bir karikatürden hemen haberdar oluyoruz. Mizah belli bir coğrafi sınır içinde kalmayınca, küresel siyasetin konusu oluyor. Hatta mizah küresel şiddetin dili haline gelebiliyor. “Bu durumda kişiler tepkilerini nasıl ayarlamalı?” sorusunu yönelttik sosyal bilimcilere. Tepkisizliğin yol açacağı duyarsızlaşma riskini hatırlatarak, tepkimizin dili nasıl olmalı diye sorduk. İlahiyatçılardan öğrenmek istediğimiz bir ilave husus daha vardı. Allah’ın ayetleri ile alay edilen ortamda ya hakkı söylemenin ya da orayı terk etmenin bir gereklilik olduğunu biliyoruz. Küresel dünyada hakaretamiz mizahı duymama, görmeme şansımız da dünyayı terk etme imkânımız da yok. Bu durumda dini açıdan bir Müslümanın tepkisinin ne olması gerektiği sorusu ve cevabı ayrı bir önem taşıyor.

Dünyanın bir ucunda Peygamberimize hakaret edilen bir karikatür yayınlandığında, duyduğumuz tepkiyi nasıl dile getirebileceğimize dair birbirinden farklı ama tamamlayıcı görüşler bir yol haritası sunuyor.

 

Devamı Nihayet Nisan sayısında…