Sahibinden satılık hiç kullanılmamış diploma-Hüsniye Deniz

Hüsniye Deniz

 Bayandan satılık teeertemiz, 2 yıllık “bankacılık ve sigortacılık” bölümü diploması!

Öğrenim kredisi borcu ödenmiş, bayandan temiz, hiç kullanılmamış 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık bölümü diploması, camlı çerçevesi dâhil fiyatı: 5.000 lira.

“E madem o kadar temiz, neden sen kullanmıyorsun?” diyenler, siz zamanında “Bu bölüme hele bir başla sonra 4 yıllığa geçersin” diyenlerle hemşeri misiniz acaba? Geçemedim… Geçemediğim gibi, mezun olduktan sonra iş bulamadım. Tüm bankaların sınavlarına girdim. Olmadı, kimi puanımı kimi vizyonumu beğenmedi kimi de tesettürlü olduğum için “PRESENTABLE” bulmadı… Yıllardır girdiğim KPSS’de de yeterli puanı alamadığım için, bir mağazada “satış elemanı” olarak çalışmaya başladım. Annem oradan oraya attığım diplomamı, çerçeveletip, gazete kâğıdına sarıp çeyiz sandığıma saklamıştı esasında. “Hiç değilse, çeyizinde dursun, nişan bohçasıyla birlikte diplomanı da gösteririz” demişti kinayeli kinayeli sonra. Ama şimdi çeyizimi tamamlamak için hiç kullanmadığım el emeği göz nuru diplomamı satıyorum.

(Pazarlık payı yoktur lütfen ısrar etmeyin!)

Alana şimdiden hayır getirsin, en azından duvarını süslesin…

İhtiyaçtan satılık, hiç kullanılmamış atçılık ve antrenörlüğü bölümü diploması!

8 senedir boynu bükük bir şekilde kitaplarımın arasında öylece duran 2 yıllık atçılık ve at antrenörlüğü diplomamı ihtiyaçtan satıyorum. Ücreti belirlemedim, ne verirseniz kabulüm.

İhtiyaçtan kastım, benim maddi ihtiyacımın olması değil elbette. Şayet öyle olsaydı, ücreti belirlerdim ilanda. Diplomamı satıyorum, çünkü onun da gün/güneş yüzü görmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. O, bana gelirken, uçsuz bucaksız ovalarda atlarla koşacağını düşünmüştü(k) ancak yanılmış(ız). Bölüm bittikten sonra atlarla en yakın temasım, Darıca Hayvanat Bahçesi’nde oldu. Şimdi ben, duvarı at resimleriyle süslü bir kafede garson olarak çalışıyorum.

Diplomamı alacak kişiden istediğim şey; onu dolu dizgin gezdirmesi.

Kır ata bindikten sonra ister yar yoluna ister yâr yoluna gitsin fark etmez…

 

 Sahibinden satılık, anneden dualı, anında eş bulduran, hiç kullanılmamış 2 yıllık su ürünleri bölümü diploması!

11 yıl özel okulda okunarak +3 yıl dershaneye gidilerek ve okunmuş pirinç, şeker, su içilerek kazanılmış, anne duasıyla koruma kalkanı oluşturulmuş 2 yıllık su ürünleri bölümü diplomasının fiyatı: 4.000 lira.

Üstelik diplomayı alırsanız, beraberinde, şimdi sen balıkçı mı olacaksın? “Yozgat’ta deniz mi vardı?” gibi pek çok fıkraya malzeme olabilecek sorularla karşılaşacak ve bu sorular sayesinde metropol gerginliğini üzerinizden atarak, neşenize neşe katacaksınız! Arada, “Olsun, yeniden çalışır, kazanırsın” diyenler de olacak elbette ama onları sessize alın. Mezun olduktan sonra alanınızda iş bulur musunuz bilemem, ben su ürünlerinin turizm ayağında çalışıyorum, bir otelde resepsiyonistim. Ama mevsimine göre en iyi balığı seçtiğim ve onu farklı usullerle marine ettiğim için ortamlarda namım yürüyor. Eğer bu diplomayı alırsanız denizden babam çıksa yerimciler için eşi bulunmaz bir arkadaş/evlat/eş olacaksınız. Biz de eşimle bu şekilde tanıştık ama şimdi anlatamam uzun hikâye…

Velhasılıkelam, bu diplomayı alan, işsiz de eşsiz de kalmaz Alimallah! Alana, şimdiden hayırlı olsun, arkadaşı çeyreklerini hazırlasın.

 

Aracısız, sahibinden satılık, sosyal medyada yapılan imla hatalarını imha etmeye yarayan, kullanılmamış Türkçe öğretmenliği diploması!

Babamın, “memur olmadan gelme!” feryadı ile yola çıktığım üniversite maceramı tamamlamamın akabinde, bir türlü atanamayışım sebebiyle, annemin “Madem memur olamıyorsun, o zaman memur koca bul” serencamına kapılmayıp, kendimi hayır işlerine adadığımdan hiç kullanmadığım, kullanmalara kıyamadığım Türkçe öğretmenliği diplomam satılıktır.

Bu diplomayı satın alırsanız, sosyal medyada tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerce yapılan tüm imla hataları yalnız sizin duyabileceğiniz bir desibelde alarm verme başlar. Bu sayede kişi daha gönderisini paylaşmadan, yanlış yazılan o “de/da”lar, o “ki”ler, o “yanlız”lar o “fıstıkçışahap”lar, o “anasımezardikecekmiş”ler o “peçetak”lar (korkmayın şeriat gelmiyor, sürekli sert ünsüzlerden bahsediyoruz) o “bacadog”lar içinizi gıcıklar… Beyninizin nefes alamadığını hissedersiniz. Ama hiç kullanılmamış Türkçe öğretmenliği diplomanız varsa, yer yüzünde atılan tüm tweetlere müdahale edebilirsiniz. Hem de evinizin konforunda… İşte tüm bu özelliklere sahip ürün, pardon, diploma yalnızca 10.000 lira. Üstelik ürünü yani diplomayı aldığınızda eğer memnun kalmazsanız 30 gün içinde iade edebilir, paranızı geri alabilirsiniz. Hemen arayan 3 kişiye TDK’nın İmla Kılavuzu hediye.

 

Sabahlara kadar finallerine çalışılarak alınmış, üstelik hiç kullanılmamış hukuk diploması!

Yanlış duymadınız! Derece ile kazandığım, sabahlara kadar çalışarak girdiğim finallerin nihayetinde yine derece ile mezun olduğum hukuk bölümü diplomamı 50.000 liraya satıyorum.

Siz de benim gibi diplomayı alır almaz evlenip, “Neyse canım, ben idealistim yine çalışırım, hatta hakim savcı bile olurum diye düşünüyorsanız, hemen şimdi bu ilanı okumayı bırakıp, James Arthur’dan Impossible şarkısını dinlemeye başlayın. Hikâyemin başını da sonunu da anlatmış oldum iki cümlede.

Umuyorum ki, ederinden daha uygun fiyata sattığım; kolilerden birinin içinde bir gün dışarı çıkıp bir büronun duvarlarını süslemeyi bekleyen onur dereceli diplomam iyi, doğru, adil ellere gider…