Kadınlar ve erkekler: nezaket/kabalık algısı

Kadınlar, erkeklerin davranışlarını kaba buluyor

 Kalabalıkta Marmaray’a binmekten ben de hoşlanmıyorum ama bazen zorunda kalabiliyorum. Binince ve bir şekilde ayakta kendime yer bulunca (dindar olduğu belli olan) bazı erkeklerin kınayıcı bakışlarını üzerimde hissediyorum. Ben binmesem o rahat edecekti evet, ama bizi buna sistem mahkûm ediyor. O binmese de ben rahat edecektim…
Ayşe, 25, Yüksek Lisans Öğrencisi

 Arabayı park ederken, bana yardımcı olmaya çalışan, olayı güç gösterisine çeviren erkekleri rahatsız edici buluyorum. Trafikte emniyet şeridinden gelip, yol kendi hakkıymış gibi kornaya basan erkekler, gündelik hayattaki davranışlarının tezahürü gibiler trafikte de. Bir de annesine kıyafetini yıkamadı, ütüsünü yapmadı diye çıkışan ya da evde yemeği beğenmeyen erkek çocuklar…
Fatma, 38, Doktor

 Otobüste vs. dokunarak, ittirerek kendine yol açmaya çalışan tipler… Yarattıkları sanal karakterlerle sosyal medya fenomenine dönüşen, yorum, like, mention eylemlerinde oldukça özgür davranan erkeklerin, gündüz gözüyle kadınlara selam bile vermeyen muhafazakârlara dönüşmeleri de ayrıca rahatsızlık verici. Onları sadece tek yönleriyle tanıyan etraflarındaki kadınları da kötü pozisyona düşürüyorlar. Bir de kamusal alanda itiraz yükselttiğimiz her cinsiyetçi ifadeye gelen -her zaman alenen olmasa da, imayla- “pis feminist” yakıştırmasından fazlasıyla rahatsız oluyorum. Erkeği üstün, kadını aşağı konumda gören hiçbir fikre de söze de tahammül etmek zorunda değiliz. “Feminist” kelimesini hakaret olarak kullanmak da maalesef aynı zihniyetin bir sonucu.
Hatice, 25, Sosyoloji Öğrencisi

 Hiçbir samimiyetimiz yokken bana sen diye hitap eden erkekler.
Büşra, 29, Doktora Öğrencisi

Erkekler, kadınlarınkıyafetlerinden rahatsız oluyor

 Ben genel olarak Müslüman hanımların tesettüre mugayir giyinmelerini, kendimden öte, dinimize yapılan bir saygısızlık olarak görüyorum. Zaten başlarını örtme tarzları bin bir çeşit ve ekseriyeti sorunlu olduğu hâlde, bir de ben buradayım diye bağıran, vücut hatlarını ortaya çıkaran cafcaflı kıyafetler giymeleri, açıkçası bir erkek olarak beni oldukça rahatsız ediyor. Hatta bazen sadece etrafta kadınlar varmış gibi giyiniyorlar diye düşünüyorum.
İsmail S., 30, Belediye Personeli

 Parfüm banyosu yapmışçasına dolaşmaları. İnsan tabii ki güzel kokmak (en azından pis koku yaymamak) ister fakat aşırı yoğun kokular sürünerek insan içine çıkmak, bana çok yanlış geliyor. Bir şey de diyemiyorsun. Ancak burnumuzu tıkayıp gidiyoruz. Otobüste rast gelmişsen işte o vakit yandın. Durağımdan önce indiğim vakidir.
Kamil S., 27, Öğrenci

 Örtülü hanımların başlarındaki örtüyü unutup ona mugayir giyinmeleri bence Müslüman erkeklere büyük hakaret. Erkeklerin kadınların sahip olduğu kadar kendilerini belirgin kılma imkânları yok ve kadınlar bu imkânları sonuna kadar kullanıyorlar. Hele bir de parfüm banyosu yapmış gibi dolaşıyorlar. Ben buradayım işte, bakın, dercesine geziyorlar. Bizler de gözümüz kaydığı vakit suçlu oluyoruz.
Ziya B., 32, Kütüphane Görevlisi

Güneş gözlükleri ile konuşmaları. Hanımların kahir ekseriyeti güneşli günlerde hep güneş gözlükleri ile geziyorlar. Gezmelerine bir şey demiyorum ama konuşurken de bunları çıkarmamaları büyük ayıp.
Taha A., 25, Öğrenci