Sanal mahrem

Sanal Mahrem: Muhafazakârların Sosyal Medya Profilleri

Nihayet Dergi’nin bu sayısı, sosyal medya kullanıcılarını, mahremiyetlerini kendi rızalarıyla nasıl ihlal ettikleri gerçeğiyle yüzleştirmek amacıyla hazırlandı.

Ali Ayçil, Montajlanmamış Hayat; Sema Karabıyık, Mahremiyetin Sonu mu?; Nazife Şişman, Yeni Medya Yeni İlmihal; Eyyüp Said Kaya, Sosyal Medyanın Avret Mahalli; Selim Demirci, İsimleri bile Sakınanların Resimleri Teşhir Eden Çocukları; Osman Bülent Manav, Paylaşmanın mekaniği, termodinamiği, seremonisi ve ritüellerine dair bir paylaşım; Fatma Şengil Süzer, Göçebe ve Münire Daniş, Kalbin İbresi Nereye Düşer yazılarını kaleme aldı.

Kınadığım ne varsa yapmaya başladım ve Görücü kadınlardan chat odalarına söyleşileri, sosyal medya kullanıcılarının sanal ortamdaki alışkanlıklarında meydana gelen köklü değişimi ortaya koyuyor.

Hayriye Erçetin, Facebook’ta açılan gelin sayfalarındaki paylaşımlar üzerinden bir analiz yaptı: Bir sosyal medya deneyi olarak yeni gelin evlerinde yaşamak.

Çocuklarına sosyal medya hesabı açanlardan, vefat etmiş ünlüler adına hesap açanlara; kocalarını sosyal medya malzemesi yapanlardan, sosyal medya nedeniyle türlü badireler atlatanlara sosyal medya ahalisinin ahvalini gözler önüne sermeye çalıştık.

Mustafa Özel, romanlar üzerine değerlendirmelerine bu ay Balzac’ın Sönmüş Hayaller’i ile devam etti: Roman deyip geçmeyin.

Toplumsal dokunun değişmesi üzerine yaptığımız analizleri bütünlüklü bir yapıda incelemek için Türkiye’nin “28 Şubat” ile internet devrimini aynı yıl yaşamış olduğunu göz önünde bulundurduk. Necip Tosun, 28 Şubat’ın öyküsü yazıldı mı? yazısıyla katkıda bulundu.

Sevgililer gününün tüketim kültürüne ivme kazandırdığı bir ortamda; sevginin hediye almak/vermek değil, emek vermek olduğunu hatırlatan bir röportaj yaptık: Dr. Hüseyin Bey ve eşi Canan Hanım’ın ibret dolu hikayesi.

Sevda Sırrınan Olur – Sema Babuşçu

Eşyanın Hikâyesi: Haber başka yerden gelecek – Atakan Yavuz

Selamlıktan salona: ‘Aile saadeti’ için alafranga salon tanzimi – Fatma Tunç Yaşar

Bilincin Gizi Dilde İzi: Nazardan korkmayanların âlemi – Emel Özkan

Koğuş Duvarları – Hatice Ateş

Bir konağın güftesi: Kimseye etmem şikâyet – Bir Konağın Güftesi

Portakal çiçeği kokulu şehir: Antalya – Nurşah Edisan

Sanal kimlikler gerçek tehditler – Aybala Hilâl Yüksel

Mutsuz olmak varken şu dünyada… – Ayça Örer