İyiler her zaman kazanır!

Nihayet12Renkli kitaplar, gişe filmleri, masal anlatma seremonileri ile popüler tüketim kodlarına teslim olmuş gibi görünüyor masallar. Ama katı gerçeklik ile iyimser bir ümitvarlığın bir arada bulunduğu masallar, ahlakın ve vicdanın, aynı zamanda duyguların da beslendiği bir kanal. Sosyo-politik meselelerde ahlâkî davranan iyi bir insan olabilmek için, sempatik tahayyül ya da merhamet, olmazsa olmaz bir unsur. İşte bu açıdan bakıldığında dinleyicisine duygular üzerinden ulaşan masalların, ahlâk, merhamet ve iyilikle kaçınılmaz bir bağı var. Masallar, devrimden umudunu kesen insanlığın iyilerin kazandığı bir dünyaya özlemine karşılık geliyor. Dosya yazımız Nazife Şişman’ın kaleminden: İyiler her zaman kazanır!

Hayatımızın Hikayesi’nde bu ayın öyküsü, Charles Perrault tarafından yazılan ve bir klasik olan Çizmeli Kedi masalıydı. Masalı önce, yaş ortalaması 12 olan, çocuk okuma grubu öğretmenlerinin moderatörlüğünde tartıştı. Birkaç gün öncesinden masalı dikkatlice okuyup üzerinde düşünmelerini istedik. Çocuklara yönlendirme yapmadan, bu masalın neler hissettirdiğini sorduk. Onlardan gelen cevaplar ise ilginçti. Hepsi masaldaki farklı bir kahraman olmak istiyor; kimi Kedi olmak istiyor, kimi Marki, kimi ise payına değirmen düşen ortanca oğul olmak istiyor. Şaşırdık doğrusu. Ardından biz yetişkinler çeşitli yönleriyle ele aldık masalımızı. Üzerine de Necip Tosun’dan yorum aldık. Ortaya Hayatımızın Hikâyesi çıktı.

Nihayet22Ayşegül Tozal, masal anlatıcılarımızdan Judith Liberman ve Beyza Akyüz ile masallar dünyasından keyifli röportajlar gerçekleştirdi. Judith Hanım, Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerde masal dinleyicilerinin farklarını aktarırken, Beyza Hanım insanların masal dinlemeye neden geldiğini anlattı. Dünyaya masal anlatan kadınlarla röportajlar dergimizde…

 

Nihayet50Babamdan bana kalan: “Allah’a kulluk, insanlara iyilik”

Bazı hocaların kızlarını ilkokula dahi göndermediği bir kasabanın müftüsü olarak “Müftü kızını okula yolluyor” sözlerine aldırmadan kızlarını okutan ve evlatlarına onurlu olmayı, hakkı korumayı, ilkeli olmayı öğreten Müftü Efendi’yi kızı Havva Sula’nın kaleminden okuyoruz. “Bende, bizde ne görüyorsanız babamdan” diyerek başlıyor babasını anlatmaya…

 

Evi Yuva Yapan Nedir?

“Evin sıcaklığı, beklendiğiniz pencerede başlar” diyen Beşir Ayvazoğlu’nun evine konuk oluyoruz bu sayımızda. Ev

Nihayet36-1kokusundan evlerin parmak izine, unutamadığı ev ziyaretinden ev ile ilgili atasözlerine değin eve dair sorduğumuz sorulara samimi ve düşündürücü cevaplar verdi.

 

 

 

 

 

Bir Mestan Vardı

Minicikken hasta halde sokakta bulunup evden biri haline gelen bir Mestan vardı. Evin köpeği Karabaş’ın arkadaşı, sokak köpeklerinin korkulu rüyası, mahallenin çocuklarının hem çekindiği hem de çok sevdiği Mestan… 5 yavrusuyla birlikte hem hırçınlığı hem de tatlılığı doruk noktasına ulaşan Mestan’ın hüzünlü biten hikâyesine yazdı Zeynep Tarcan.

Saba Makamı

Nihayet32Saba Makamı’nın bu ayki konuğu Zeynep Gemuhluoğlu. Şairin dediği gibi “ellerimle düşünmeyi” sevdim hep, diyen Zeynep Hanım, sabahı nasıl selamladığı, gece en son kendine ne söylediği, en uzun süre kullandığı eşyanın yaşı,  en huzurlu anına dair sorularımızı cevapladı.

Konya’da Recep Ayı Karşılama: Şivlilik

Recep ayı bu yıl yirmi Nisan Pazartesi günü başlıyor. İlk Perşembesinin gelişi Çarşamba gecesi fener alayı ile karşılanır, ardından bir dizi şenlikle devam eder. Sabahın erken saatlerinde sokağa çıkan çocukların kapı kapı dolaşıp hep bir ağızdan “Şivli şivli şişirmiş / Erken kalkan pişirmiş / İki çörek bir börek / Bize namazlık gerek / Şivliliiiik…” manisini söylemesiyle başlayan mübarek günlerin heyecanlı hazırlıkları Hatice Tekin’in kaleminden…

Selamlık

SeNihayet26lamlık’ta bu ay Sadık Yalsızuçanlar’ı konuk ettik. Dikiş dikmekten, ev işinden, tadilattan anlayıp anlamadığını sorduk. Yama yapan, yemek pişiren yönüyle tanıştık.

“Çocuk Oyuncağı” Teknoloji 

Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devlerinin çocukları teknolojiden tamamen arındırılmış bir okulda eğitim görüyorlar. Bilgisayar ekranı ya da akıllı tahtalar yerine eski karatahtalar, tebeşirler, kâğıt ve kalem var. Çünkü biliyorlar ki, zekayı akıllı cihazlar değil, el becerisi geliştirir. Sema Karabıyık, teknoloji devlerinin bize cihaz satarken kendi çocuklarını bunlardan nasıl koruduklarına dikkat çekiyor.

GüniziNihayet56

Belkıs İbrahimhakkıoğlu’na tövbeyi sorduk. Tövbenin rengini, tövbeye eşlik eden en güçlü duyguyu ve en sevdiği tövbe cümlesini yanıtladı. Belkıs Hanım’ın tövbe deyince aklına gelen ilk kelime ‘sığınma’ oldu.

Şehirler ve İstasyonlar

Nihayet69Endüstri devriminin simgesi olan buharlı makine, tiren suretinde şehrin yeni soluğu olur, Sivas’ta. Ardından fabrikanın bacası tütmeye başlar. Sivas, vilayet hudutları ve kültür hinterlandı geniş; merkezi ise orta kıyım bir şehirdir. Payına da orta kıyım ama pek yakışıklı bir istasyon düşmüştür. Batıdan yayılan endüstriyel toplum dalgasıyla, bir yandan modernleşirken, bir yandan terbiyeli bıyıklarını buran bir yirminci yüzyıl Türkü gibidir. Berat Demirci, misafir gibi gelen ama tez zamanda şehirle kaynaşan demiryolu ve çevresini modern külliye olarak niteliyor. Şehirler ve İstasyonlar’da sadece şiirsel bir atmosfer çizmekle kalmıyor, kentsel dönüşüm havarilerinin dönüp bu örneğe bakmasını salık veriyor.

Yediden Yetmişe Kadınların Gayreti

“İlk defa bir erkek kadar güzel Kuran okuyan bir kadın dinliyorum.” cümlesi ithaf edilen Hacer Hocahanım’ın ilginç Nihayet48tecrübeleri ve öyküsünü sizlerle paylaşıyoruz. Hayatının merkezinde Kuran-ı Kerim olan Hacer Akın, 1962 yılında Bartın’da doğdu. Elif Behnan, Hacer Hanım ile hafızlığını dört çocuk annesi iken tamamlayış hikâyesini ve mahalle Kuran Kurslarını konuştu. “Üç kız evladım varken hafızlığımı tamamlamaya karar verdim. Derslerimi Kur’an kursundaki öğrencilerime ve büyük kızıma okuyordum. Gece üçle beş arası yapıyordum ezberimi. 17. sayfadaydım, oğlum dünyaya geldi. Birkaç yıl daha uzadı hafızlık. 37 yaşında başladığım hafızlığı 40 yaşında bitirdim. Geceleri kalkıp çalıştığım o iki saatlik zaman diliminin bereketini hiçbir zaman unutamam.”

Röportajın devamına Nihayet Dergi’nin Nisan sayısından okuyabilirsiniz.