Nevzat Tarhan

1952 yılında Amasya Merzifon’da doğdu. Kuleli Askerî Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. GATA’da psikiyatri uzmanı oldu. Erzincan ve Çorlu’da hastane hekimliği, GATA Haydarpaşa’da klinik direktörlüğü yaptı. 1993’te albay, 1996’da profesör oldu. 1998 yılında Memory Centers of America’nın Türkiye temsilciliğini aldı. Hâlen Türkiye’nin ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL’un yönetim kurulu başkanlığı ve Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü görevlerini yürütmektedir. Otuz biri uluslararası olmak üzere yüzün üzerinde yayını vardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. İki çocuk babasıdır.

 • Söküğünüzü kendiniz mi dikersiniz?
  Bir Müslüman’ın kendi söküğünü dikebiliyor olması gerekir. Kimseye yük olmadan, kendi işini kendisinin halledebiliyor olması önemli. Gerektiğinde kendi söküğümü dikerim. Mesela seyahat çantamda -nereye gidersem gideyim- iğne, iplik ve düğme bulundururum.
 • Babanızdan öğrendiğiniz ev işi (yemek pişirmek, ortalık toplamak, misafir ağırlamak vb.) var mı?
  Gerektiğinde tabii ki yemek yapar, etrafı toparlar, ev işleri yaparım. Bundan öte babam misafirleri çok severdi. Babam gibi ben de misafir ağırlamayı, onlara özel ilgi göstermeyi önemserim.
 • Tamir ederken bozanlardan mısınız, tamirci çağıranlardan mı? (Bırak bozuk kalsın, diyen bir umursamaz bahsini, isteğe bağlı olarak açabilirsiniz.)
  Teknolojiye, tamir işlerine ilgim vardır. Ama yapabileceğim basit aksaklıkları tamir etmeye çalışırım. Her işin ehline bırakılması gerektiğine inanırım. Özetle basit, küçük tamirleri ben yaparım, büyüklerini ise işin ehline bırakırım.
 • Uzlete çekilseydiniz yapmakta en çok zorlanacağınız husus ne olurdu?
  Uzlet hâlinin, malumunuz, gereklilikleri var. İtikâf şeklinde ise dünyevi şeyleri düşünmemek, konuşmamak zorlar kişiyi. Modern insanın sessiz zamanının olmaması ruh sağlığı problemlerinin artma nedenlerinden biridir. Uzlet bilinçli olmalı, varoluşsal olmalı.
 • Modern zamanların en güzel, en hoş tarafı nedir?
  Yaşamı kolaylaştırması.
 • Kurbanınızı kendiniz mi kesersiniz?
  Kendim kesemem ancak başında bulunmaya çalışırım. Orada olmayı önemserim.
 • “Oğluma illa da öğretmem gereken şudur” bahsini nasıl detaylandırırsınız?
  İyi insan olmak, bu dünyada var olmanın kirasıdır. İyi insan olmayı, Allah’ın bahşettiği iki oğluma da öğretmeye çalıştım. İyi insan olmak ise Allah’a kul, Peygamber’e ümmet olmakla mümkün.
 • “Kızımın bu hayatta ille de bilmesi gereken üç şey” dediğinizde aklınıza neler geliyor?
  Kızım maalesef yok.
 • Ev işinde erkeklere en çok yakıştırdığınız işler nelerdir?
  Ben hayatın müşterek olduğuna inanırım. Eşlerin birbirlerine yardım etmeleri çok önemli. Anne ev işleriyle ilgilenirken babanın çocuklarıyla ilgilenmesi hoş olur.
 • 01010101Hayat müşterek olduğuna göre sizin payınıza düşenden memnun olduğunuz/asla memnun olmadığınız hususlar nelerdir?
  Payıma düşeni mümkün olduğunca yerine getirmeye çalışırım. Küçük şeylerden mutlu olabilirim. Sahip olduğumun da kıymetini bilir, bu prensibe göre hareket etmeye çalışırım.