İsmail Kılıçarslan

Nihayet: Söküğünüzü kendiniz mi dikersiniz?

İsmail Kılıçarslan: Öğrencilik hayatım bitti biteli hayır. Evlendikten sonra hiç.

Nihayet: Babanızdan öğrendiğiniz ev işi var mı? Yemek pişirmek, ortalık toplamak, misafir ağırlamak gibi…

İsmail Kılıçarslan: Misafir ağırlama ve kimi yemekleri yapma konusunda hiç fena değilimdir. Babamın katkısının yanı sıra, uzun süren öğrencilik ve bekar hayatı yaşamımın da katkısı var bunlarda. Tamir meselesine gelince… Evet, ampul değiştirebiliyorum; ama daha fazlası yok.

Tamir ederken bozanlardan mısınız tamirci çağıranlardan mı? Bırak bozuk kalsın diyen  umursamaz bahsini isteğe bağlı olarak açabilirsiniz.

Bir önceki soruya verdiğim cevap yeteri kadar açıklayıcı oldu sanırım. Tanıdığınız iyi bir tamirci varsa telefonunu alabilir miyim?

Uzlete çekilseydiniz yapmakta en çok zorlanacağınız husus ne olurdu?

Uzlete çekilmenin kendisi benim için çok zor. Sonuçta ‘yetişkin hiperaktivitesi’ teşhisi ile 2 yıla yakın ilaç kullanmış bir adamım. Dolayısıyla uzlete çekilmeyi başarabilseydim, zorlanacağım hiçbir şey kalmazdı sanırım.

Modern zamanların en güzel, en hoş tarafı nedir?

Hepimizi her an baştan çıkarabilen oyuncakları. Sinema, AVM, Maldivler tatili, yatla dünya turu… Hepimiz her an tehlikedeyiz. Ve kabul edelim bunların çoğu pek hoş.

Kurbanınızı kendiniz mi kesersiniz?

Hayır. Ama bağış yöntemi ile de kesmem. Kurban ortaklarım vardır. Onlarla keser ve bütün etleri kendim doğrarım. Paylara ayırma işi ise hep annemdedir.

Oğluma illa da öğretmem gereken şudur bahsini nasıl detaylandırırsınız?

Oğlum olursa eğer, ona en çok ‘serserilikle geçen bir gençlikten korkma, hizaya girmekten, sıraya sokulmaktan kork’ derdim.

Kızımın bu hayatta ille de bilmesi gereken üç şey dediğinizde aklınıza neler geliyor?

Şükür ki sanırım üçünü de biliyor: Sevebilme yeteneği, uzak durabilme kabiliyeti ve adalet duygusu.

Ev işinde erkeklere en çok yakıştırdığınız işler nelerdir?

Özellikli yemekler pişirebilmek.

Hayat müşterek olduğuna göre sizin payınıza düşenden memnun olduğunuz ve dahi  asla memnun olmadığınız hususlar nelerdir?

Bunu siz sormamış, ben de cevaplandırmamış olayım. Zira sevgili eşim Fevziye’ye ve biricik kızım Rana’ya hiçbir şeyi ‘yeteri kadar müşterek’ hale getiremiyorum. Durmam gerekiyor bunun için. Durabilmem. Umarım durabilirim ve umarım ikisi de bana haklarını helal ederler.