Savaş Çevik

Savaş Çevik

Hattat – Akademisyen

1953 yılında Akseki (Antalya)’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nden 1976’da mezun oldu ve aynı akademisyenliğe başladı. Lâtin Yazısı konulu doktora çalışmasını 1983’de tamamladı. 1987’de Yrd. Doçent olarak “Yazı Tasarımı” dalında ihtisaslaştı. 1973 yılından itibaren Kemal Batanay’dan rik’a ve tâlîk, Hâmit Aytaç’tan sülüs ve nesih yazılarını meşk etmeye başladı. Üstatların vefatının ardından Prof. Ali Alparslan’dan dîvânî ve celî dîvânî yazılarını meşk etti. Klasik hat çalışmalarıyla birlikte kendine özgü modern uygulamalar da geliştiren Savaş Çevik, ayrıca, teorik bilgilendirmeler, yayınlar, hat kursları, jüri üyelikleri, yazı ve imza bilirkişiliği gibi konularda görev almıştır. Haliç Üniversitesi’nde akademisyenliğini devam ettirirken, İSMEK’te “Temel Sanat Eğitimi” kurslarının yanı sıra Hat Branşı Zümre Başkanlığı görevini de sürdürmektedir. Nisan 2008’e kadar çeşitli ülkelerde 23 kişisel hat sergisi gerçekleştirmiş, ayrıca 94 karma sergiye katılmıştır.

Sabahı nasıl selamlarsınız?

Sabahı, sağlıkla kalkıp dünyada var olabilmenin sevinci ile selamlarım. Yüce yaratanın bana verdiği sağlık ve gün içinde yapmam gerekenler için gerekli güce sahip olmanın mutluluğu ile selamlarım.

Gece en son kendinize ne söylersiniz?

Günün gerektirdiği işleri yapabildim mi? İnsanlara yardımcı olabildim mi? Kimseyi incittim mi? Diye sorarım kendime.. En önemlisi de bugün Rabbim benden razı oldu mu acaba diye tedirgin olurum.

Hangi sıklıkla, ne vesilelerle hediye alırsınız ve hediye alırken neye dikkat
edersiniz?

Yakınlarıma ve dostlarıma, bildiğim ve ulaşabildiğim mutlu günleri için ve kendilerini ziyarete gidince hediye alırım. Hediyelerin, laf olsun diye değil de, fonksiyonel olup işe yaramasını ama beğenilmesini de isterim.

En son ne zaman hasta ziyareti, taziye ziyareti yaptınız?

Sanırım bir yıla yaklaştı.

Elinizle neleri üretmeyi seversiniz? Yemek yapar mısınız mesela ya da tadilat?

Mesleğimi elimle yaparım. Yazı sanatçısıyım, hattat ve kaligraf. El işlerini severim. Özellikle yemek yapmayı çok severim, tadilat da yaparım, elimden gelir.

En uzun kullandığınız eşyanın yaşı?

Geçmişte sorarsanız otuz üç yıl kullandım. Yaşayan eşyalarımın en uzun olanının yaşı sanırım yıl yıl civarı..

Kalemleriniz? (Yazarken nasıl bir kalem kullanırsınız mesela?) ve kelamlarınız? (En sevdiğiniz kelime ya da sözler)

Sanatımı icra ederken kamış kalem ve kaligrafi uçlarım vardır. Gündelik yazarken ise rahat akan ve çok ince olmayan uçlarla yazmayı severim. Gündelik yazılarımı kurşun kalemle yazmayı sevmem. Dolmakalem veya sabit mürekkepleri severim. En sevdiğim sözler çok… Özellikle yüce insan olma ve sevgi konusundaki söylenmiş her sözü beğenirim. Benim de bu konuda sözlerim vardır.

En sevdiğiniz vakit?

En sevdiğim vakit sabah ve öğle vaktidir. Çünkü ben günü ve gündüzü severim. Aydınlığı severim. Sabah ve öğleyi de günün başlangıcı olduğu için severim.

En huzurlu anınız?

Sanatımı icra ederken ve ibadethanede bulunurken.

En çok neye öfkelenirsiniz?

Kibirliliğe,gurura ve nankörlüğe…