Edibe Sare

2006 doğumlu. Bakırköy Cengiz Topel İlköğretim Okulu son sınıf öğrencisi. Şiir yazmayı ve günlük tutmayı çok seviyor. En sevdiği uğraşlar, kitap okumak ve fotoğraf çekmek. Yazdığı şiirler il ve ilçe bazında ödüller aldı.

 

Sabahı nasıl selamlarsın?

Sabaha gülümsüyorum. Sonra hemen yatağımı topluyorum. Kahvaltı hazırlarken anneme yardım etmeye bayılıyorum.

 

Gece en son kendine ne söylersin?

Anneme babama dua ediyorum. Ayet’el Kürsi okuyorum. Yarın çok güzel bir gün olsun diyerek dua ederek uyuyorum.

 

Hangi sıklıkla ne vesilelerle hediye alırsın ve hediye alırken neye dikkat edersin?

Öncelikle arkadaşımın cinsiyeti çok önemli. Kız olursa pembe şeyler, erkek olursa biraz daha erkek çocuklarının seveceği renklerde hediyeler alırım. Genelde takı almayı ve hediye etmeyi seviyorum.

 

En son ne zaman hasta ziyareti ya da baş sağlığı ziyareti yaptın?

Karşı komşumuz uzun zamandır hasta, Cuma günleri ona kısa da olsa selam verip biraz konuşmak için yanına gidiyoruz annemle. Muhakkak beni de yanında götürüyor. Geçen haftalarda büyük amcamız vefat etti. Biz de büyük yengemizi ziyaret ettik.

 

Elinle bir şeyle üretir misin?

Rengârenk boncuklarım ve incilerim var. Onları misinaya diziyorum ve zevkime göre takılar hazırlıyorum. Bazen kendime, bazen de sevdiklerime…

 

Çok uzun süre kullandığın sevdiğin bir eşyan var mı?

Ben her şeyi israf edenlere üzülen biriyim. Mesela montlarımı iki ya da üç sene giyebilirim. Tabi aşırı derecede büyümezsem giyebilirim. Anneannemin ördüğü atkıyı yıllarca kullandım.

 

Kullanmaktan hoşlandığın kalemler var mı ve söylemeyi sevdiğin sözler…

Evet, renk renk kalemlerim var. Yumuşak uçlu kalemlerle yazmayı ve resimler çizmeyi seviyorum. Şiir yazmak ve güzel cümleler kurmak çok hoşuma gidiyor. Esprili kelimeler seviyorum. Ama şimdi hangisi olduğunu hatırlayamadım. Kardeşime “mayalı poğaça” diye seslenmeyi seviyorum.

 

En sevdiğin vakit?

İkindi vaktini çok seviyorum. Annem sevdiğini söylemişti ben de çok sevdim. Allah bu saatlere yemin ediyor demişti. (“Asra and olsun”)

 

En huzurlu anın?

Ödevlerimi bitirdiğim an.

 

En çok neye öfkelenirsin?

Abimin can sıkıcı şakalarına, bir de insanları küçük gören kimselere öfkelenirim.