Şeyda Nur Kaplan

Şeyda Nur Kaplan, 2000 yılında Denizli’de doğdu. İlkokul ve ortaokulu Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Denizli Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu’nda okudu. Şu an İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi’nde hazırlık sınıfında okuyor. Dördüncü sınıfta spor yapmaya başlayan Şeyda Nur, ortaokulda çeşitli atletizm turnuvalarına katıldı. 100 metre, 200 metre, 1500 metre koşu ve uzun atlamada Türkiye birincilikleri; görme engelliler arasında oynanan takım oyunu goalball turnuvasına kulübüyle birlikte aldıkları ikincilik dereceleri var. Aynı zamanda katıldığı bir öykü yarışmasında da Türkiye birincisi oldu.

 

Tevbe deyince aklına gelen ilk kelime hangisi?

Günah.

 

Tevbe kaç renktir? Senin tövben hangi renk?

Bence beyaz olurdu. Çünkü insan tövbe ettiği zaman kirlerinden de arınmış oluyor. Benimki de beyazdır herhalde.

 

Tevbeye eşlik eden en güçlü duygu nedir?

Kesinlikle pişmanlık.

 

İşlenmiş bir günahın ardından tövbe etmek ile edememek arasındaki fark sence nedir?

Tabii ki vardır. Bir insan tevbe etmenin bilincindeyse zaten onun ne kadar yanlış bir şey olduğunu anlar. Tevbe etmek istediğinde yaptığı şeyin ne kadar yanlış olduğunu anlayarak tevbe eder. Tevbe etmiyorsa da onun yanlış olduğunu bilmiyordur.

 

Tevbe etmeyi ilk ne zaman öğrendin?

Kendimi bildiğimden beri tevbe etmenin ne olduğunu biliyorum çünkü ailem böyle dini bilgileri öğretti bana. Bu nedenle tevbe etmenin ne kadar önemli bir şey olduğunu biliyorum.

 

Tevbe etmek ve edememek bahsi sana neyi hatırlatıyor?

Diğer soruda dediğim gibi yaptığı yanlışın farkında olmak.

 

Ettiğin tevbenin huzurdan geri dönmemiş olduğunu nasıl anlarsın? (Bir insan tevbesinin kabul edildiğini anlayabilir mi?)

Belki o yaptığı günahtan dolayı sıkıntıdaysa, içinde bir huzursuzluk varsa tevbe ettikten sonra birazcık da olsa rahatlamış olabilir. Onu tam olarak anlayamaz ama tevbe ettiğinden dolayı içi rahat olur.

 

n Modern insanın tövbeleri ile kadim insanların tövbeleri arasında sence fark var mıdır?

Tabii ki vardır. Bu benim düşüncem tabii ama insanlar bu dönemde daha çok tevbe ediyorlardır ya da etmeliler. Çünkü günah işlemek için çok daha fazla unsur var. Bu yüzden tevbe edilen şeyler farklıdır. Yeni unsurlar çıkıyor, işlenen günahlar da değişiyor.

 

En etkilendiğin tevbe cümlesi hangisi? (Nasıl tevbe edersin?)

Ne kadar pişman olduğumu, ne kadar yanlış bir şey olduğunu ve pişman olduğumu dile getiririm tevbemde. Allah’ın beni affetmesi için yalvarırım. Bunları bir daha yinelenmeyeceğine dair şeyler söylerim.

 

Her pişmanlığa tövbe eşlik edemiyor. Kabil’in pişmanlık ateşi içinde tutuşmasına rağmen tövbe edememesi gibi. Tövbe sence de bir nasip midir?

Olabilir ama bence insan işlediği günahın farkına vardıktan sonra tevbe edebilir, kabul olur veya olmaz ama bence her insan tevbe edebilir.