Hülya Darcan

Hülya Darcan

1951 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Karataş Lisesi mezunudur. 1967 yılında Ses Mecmuası’nın düzenlediği yarışmada üçüncü oldu ve Silahları Ellerinde Öldüler filminde başrolde yer aldı. 1974 yılında sinema oyuncusu Tanju Korel ile evlendi. Zeynep ve Bergüzar Gökçe Korel isimli iki kızı vardır. 67 sinema filminde ve çeşitli dizilerde rol alan Hülya Darcan, son olarak Diriliş: Ertuğrul dizisinde Hayme Ana karakterini canlandırmaktadır.

 • Evin sıcak yüzü nerede başlar?
  Tüten bacasında. Evin bacasından duman tütüyorsa o evin sıcak bir tarafı vardır. Her evin tüten bir bacası vardır. Evleri yuva yapan, o içinde dönen meşgalelerdir zaten. Bacayı kim tüttürür? Tabii ki evin hanımı. Yani evinde yemek pişiren beyler vardır elbette ama kadına daha çok yakışan bir meşguliyettir. Galiba evin sıcak yüzü aile olmakla başlıyor. Eş, çocuklar, eşyalar hep beraber evin sıcak yüzünü oluştururlar böylece…
  01
 • Hangi zamanlarda, şimdi evimde olsam, dersiniz?

Her zaman, aklım hep evimdedir. Her zaman evimde olmayı yeğlerim. En çok da yorgun iş dönüşlerinde, şimdi evimde olsaydım, diyorum.

 • Ev kokusu deyince aklınıza ne gelir?

Kek ve ekmek, benim evimde devamlı olarak pişen iki şeydir. Ekmeğimi kendim yapıyorum. Sevdiklerime çok sık kek pişiriyorum.

 • Evinizin en çok sevdiğiniz eşyası nedir?
  O kadar çok sevdiğim şey var ki… Her işimi üzerinde yaptığım bir kanepem var, onu söyleyebilirim. El işlerimi onun üzerinde yaparım.
 • İnsanların parmak izleri var, evlerin parmak izleri var mıdır?
  Mutlaka vardır. Her ev birbirinden farklıdır, hiçbiri diğerine benzemez, her evin başka bir ruhu vardır.
 • Şimdiye kadar evinizde yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey var mı?
  “Kütüphane,” desem, “duvarlar boyunca…” Var ama, onu yaptım. Belki kapalı bir havuz.
 • Evle ilgili atasözü ya da bir deyim var mı? Ya da büyüklerinizden duyduğunuz bir söz?
  Atasözü değil de benim kendi ifadelerimle cevap vereyim size. Ben evi kaleye benzetirim. Benim evim bir kaledir. Ve ben içerideyken kimse bana zarar veremez. O, beni koruyan, kuşatan, sevgi dolu bir mekândır.
 • Eli daima evin üzerinde olanlardan mısınız? Yoksa hiçbir şeye el sürmeyenlerden misiniz?
  Her daim elim evimin üzerindedir. Çünkü ben evini çok seven bir insanım. Evim benim için çok değerlidir ve sürekli emek vermeyi severim.
 • Evinizde kimi ağırlamak isterdiniz?
  Bana gelmek isteyen herkes geliyor zaten, öyle, keşke bana gelsin, dediğim birisi yok.
 • Kimin evinde ağırlanmayı isterdiniz?
  Valla benim öyle de bir gayretim yok. Ne bileyim, gitmek isteyip de gidemediğim bir ev yok, sevdiklerime gidebiliyorum.
 • Unutamadığınız ev ziyareti var mı?
  Ziyaretler demeliyim bu cevaba. Evlendiklerinde kızlarımın evlerine ilk gidişimi hiç unutamıyorum. Her ikisine de ilk gidişimde çok heyecanlanmıştım.