Yeni okullar hayal etmek

Okullar açılıyor. Bu cümlenin bazı anneleri mutlu, bazı babaları kaygılı, bazı öğretmenleri heyecanlı kılacağını tahmin edebiliriz. Ya çocuklar? Onlardan pek azının bu cümleyle içlerinin açılacağını ve çok azının hevesle dolarak gün saymaya başlayacağını tahmin etmek içinse, güçlü sezgilere bile ihtiyacımız yok. Acaba niçin?
Okullarımızı daha cazip, daha yaşanılır, daha etkili, daha yaratıcı kılmanın yolları üzerinde düşünmeliyiz. Ülkemizde bunun üzerine düşünen bir avuç kadar insan var. Dünyadaysa, alternatif okullar, başka okullar, yeni mecralar ve yordamlar üzerine düşünmenin, Rousseau ve Tolstoy’u listenin başlarına eklersek, bir asırdan daha fazla geriye giden bir tarihi var: Yöntemler tasarlanmış, bu yöntemlere uygun okullar açılmış, bu okullardan bir kısmı yarım asrı devirmiş.
Yeni okullar hayal etmeliyiz. Yeni modeller tasarlamalıyız. Tahlil yeteneğini körelten, çocuğun heyecanını soğuran, test dünyasının soğuk ve ışık almayan evreninde onu yoran eğitim anlayışının dışında, yeni yollar düşlemeliyiz.
Okulların açıldığı bu ayın, bu hayali kurmak için uygun olacağını düşünüyoruz. Biz de bu sayımızda, ana akım, tek tipçi eğitim modeline yönelik itirazlara kulak verdik. Konunun ilgilisi olan okurlarımıza fazlasıyla aşina geleceğini ve belki onlar için tekrar olacağını tahmin ettiğimiz malumat da yer alıyor dosyada. Ama birçok bakımdan sahipsiz olduğunu düşündüğümüz bir konuyu, abecesinden ele almanın gerekli olduğunu düşündüğümüz için böyle yapmak zorundaydık. Dosyamızda, alternatif eğitime yönelik eleştiriler içeren yazılar da bulunuyor. Konuya her iki taraftan bakmanın zorunluluğu ortada.
Alternatif eğitim dosyası dışında, dergimizde bir de kırtasiye aşkını ama özellikle dolma kalem, mürekkep, defter tutkusunu ele aldığımız bir dosyamız var. Yazmaya candan bir selam olan bu dosyayı, dergimiz okurlarının seveceğini tahmin ediyoruz.
Dosyalarımız dışında, hepsi birbirinden kıymetli, bizi ayrı ayrı heyecanlandıran yazılar, söyleşiler ve çizgilerle karşınızdayız.
Ve elbette bayramınızı candan tebrik eder, bu bayramın hepimiz için bir gönül şenliği olmasını temenni ederiz.

Ahmet Murat