Tarhana Çorbası

Çok değişik, çok farklı, şimdiye kadar hiç tatmamış olduğunuz bir tarhana çorbası tarifi bekleyerek satırlarda ilerliyorsanız, biraz sonra hayal kırıklığı yaşayacağınızı evvela bildirmek isterim.

Tarhana çorbası tarhana çorbasıdır. Emeği, bereketi, sofralarımızdaki geleneksel yeri, damağımızda bıraktığı tat ile bizi bugünden düne bağlayan lezzettir. Bildiğimizdir. Bazen bilip de vazgeçtiğimizdir. Ama adıyla dahi içimizin bağlarını, bahçelerini yeşertendir.

Coğrafyamızda tarhana çorbasını tatmamış olan pek azdır.

Ben size tarhana çorbasını nasıl yapacağınızı değil, nasıl ikram edeceğinizi, güzel bir anı tarhana çorbası ile nasıl sabitleyeceğinizi anlatacağım. Bir tas tarhana ikramı ile muhabbetin nasıl kavileşeceğini…

Anadolu mutfağının ruhu ikramda gizlidir. Hanelerde pişen yemekler sunuma değil, ikram etmeye yöneliktir. Sunuma odaklanılmadığı için ikramdan geriye yorgunluk değil, pişirecek nimet, nimeti değerlendirecek sağlık, hazırlanmış olan yemeği ikram edecek aile, akraba, dost olduğu için şükür bahsi kalır sadece.

Şükür etmek, ömre vefa, bedene sıhhat ve afiyet, çehreye aydınlık kazandırır. Şimdilerde pozitif enerji diyorlar. Kulak vermeyin. Fani olanın devası her daim şükürde gizlidir.

Bir tas tarhana çorbası, şükrün nimet olarak ebedileşmesidir.

Tarhana ile muhafaza etmek arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Yiyeceklerin kurutularak saklandığı dönemde yöreye göre değişen ürünler tarhana hamurunun içine katılıp mayalandırılır, hepsinin müşterek maddesi yoğurttur.

Derginin ilk sayısına niye tarhana çorbası ile başlıyoruz?

Bir kaç yıl önceydi. Ne kadar önce olduğunu hatırlayabilmem için Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Hayrettin Hoca’nın anısına yapılmış bir toplantı çıkışı olduğunu söyleyebilirim.

Uzun süredir bir araya gelemediğimiz arkadaşlarla sempozyum vesilesi ile bir araya gelmiş olduğumuz için, ayak üstü yapmakta olduğumuz sohbetin koyulaşmış atmosferini terk edip yola koyulamıyorduk bir türlü.

Her daim mükrim bir ev sahibesi olmanın birinciliğini kimselere bırakmayan U. hadi arkadaşlar bize gidelim dedi. Mis gibi tarhana çorbam var. Hem çorbamızı içer hem sohbetimize devam ederiz.

U.’nun evi Çamlıca’da idi. Akşam alacasında göze alınmayacak bir mesafede idi. Fakat o an o davet hepimizin yüzüne tatlı bir tebessüm olarak yayıldı. Davete icabet etmiş, o tarhana çorbasını içmiş gibi, o günü anarken hep, hani U’nun bizi tarhana çorbası içmeye davet ettiği o akşam dedik.

F.B.