La / İlla

1.Okul bitip, yirmili yaşlardan bir kaç rakam kazanınca bir genç kız, etrafındaki herkes seferber olur. Her hafta bir kısmet çıkarılır. “Olmaz! Hayır! Aman ha!” demeyin, yanarsınız. Kısmeti küstürdün de küstürdün korosu başlar.la-tekli

2.Diyelim bir genç kız olarak hayır demediniz, hanım hanımcık söylenilen yere gittiniz. YANLIŞ. Hanım hanımcık olursanız, aman kendini beğendirmeye çalışıyor diye anlaşılır.

3.İlk görüşmede nikâhınıza gidiyor gibi giyindiyseniz, çok meraklı; sade giyindiyseniz paçoz sıfatı yapıştırılabilir üzerinize. Siz siz olun, asla kendiniz olmaktan vazgeçmeyin.

4.Eskiden dağları delen Mecnun’du (Ferhat değil miydi o?), ama modern zamanlarda maden mühendisi sıfatı kadınlara tahsis edildi. Ne alaka demeyin, aşılmaz dağlar önünüze dikilip “kaz bakalım Leyla” emirine maruz kalabilirsiniz. (Şirin, isminin şirinliğinden kaybediyor/kazanıyor her halde!)

5.Siz siz olun, ne meraklı olun ne fazla cool davranın. “Kızım bu kadar cool olacağına biraz da kul ol” deyiverir namzet. Ve hemen oracıkta sizi bir an önce evlenmeye ikna etmek üzere bütün ayet ve hadisleri sıralayıverir.

6.Fazla dik başlı olmamalısınız, fazla hanım hanımcık da. Soru sormayın. Aman ha namzedin özelliklerini bulmak için “on soruda ev erkeği” muhabbetine hiç girmeyin.

7.Erkeklere soru sorulmaz. Beklenilen cevap hiçbir zaman gelmez. Siz kulağınıza gelen cümlelere değil, gözünüze değen görüntülere odaklanın. Dizini sallıyor mu? Parmaklarını çıtlatıyor mu? Bakışlarında, “bu kız hiçççç güzel değil!” mesajını, beyaz beze dev harflerle yazılmış afiş olarak gezdiriyor mu?

8.Yukarıdaki sorulara cevabınız evet ise, namzet cezayı çoktan hak etti. Hiç soru sormayın. Adam yerine koymamış olduğunuzu hissedecektir.

9.Meşhur sözdür. Erkekler gördüklerine, kadınlar duyduklarına inanır. Onun için erkekler yalan söyler, kadınlar makyaj yapar. Siz duyduğunuza asla inanmayın. Muhatabınızın söylediklerinin tersini düşünün. Gezmeyi severim mi diyor, yan gelip yatarım anlayın. Kitap okumayı severim mi diyor. La la la. Şarkı manasına. Kitap okuyan insanlar, kitap okumayı severim cümlesini asla kurmaz. Siz hiç “ekmek yemeyi severim” diye cümle kurdunuz mu mesela? Kitap okuyanlar için kitap, ekmek ve su hükmündedir.

10.Muhatabınız çok can sıkıcı biri olabilir. Aldırmayın. İzdivaç meselesi için burada olduğunuzu değil, biraz sonra göklerden düşecek paketi yakalamak üzere burada sıranızı beklediğinizi düşünün ve sürprizin tadını çıkarın.

İlla

1.İlk görüşte aşk üzerine sadece kızlar hayal kurmaz, biliyoruz. Gelebilir her delikanlının başına böyle şeyler. Ama illa gerçekçi olun. İstatistik okumadınız mı hiç? Namzede ilk görüşte, bir bakışta aşık olma hayalini unutun evvela.illa-tekli

2.Hele kızın üstünden başından topladığınız enformasyonla titizlik formu doldurmayı aklınızdan geçiriyorsanız, büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. Hemen toparlanın. Çünkü pardösüsünde çamur lekesi görmeniz, onun pasaklılığına değil, şehrin sürücülerinin saygısızlığına delalet edebilir.

3.“Çok güzel bir kız” çıkacak karşıma diye beyhude yere beklemekten, bu arada karşınıza çıkan güzel kızları elemekten illa vazgeçin. Aynaya bakın bi zahmet. Bulunmaz Hint kumaşı olmadığınız gibi Sümerbank basması kadar bile otantik değilsiniz. İş işten geçmeden bunu idrak edin.

4.Farz edelim buluşma yerine erken gittiniz ve açtınız gazetenizi okuyorsunuz. Küstahlığınızı vücut dilinize illa yansıtmanız gerekmiyor. Masalara bakınan bir genç kız gördünüz diye oturduğunuz yerden garson çağırır gibi gel işareti yapmanıza hiç gerek yok.

5.İlk görüşmede kendi zevklerinizi önceleyerek onu ben şöyle yaparım, ben böyle yaparım diye diskur geçip te namzedin size “Hay hay paşam, emrin olur elbet!” demesini bekliyorsanız, vazgeçin.

6.“Evlilikten beklentim” diye başlayan bayat ve sıkıcı cümleler kurmanın bir faydası olabilir mi, mutlaka düşünün. “On maddede…” diye başlayan halkla ilişkiler derslerinin birincisi genelde kızlar olurdu, unuttunuz mu? Siz en iyisi samimi olun, günlük hayattan bahsedip karşınızdakini şaşırtın. Doğallık her zaman kazanır.

7.Masanın üzerine arabanın anahtarını, o son model akıllı telefonunuzu ve çok kabarık cüzdanınızı koydunuz. Evliliği sınıf atlama taşı olarak gören vasat altı bir kızı etkileyebilirsiniz. Ama kendini bilen bir namzedin gözünde “görgüsüz”e evrilmeniz an meselesi.

8.Annemin yemekleri diye başlayan cümlelerden kendinizi alamıyorsanız, bunu ilk günden belli etmemeye illa dikkat edin. ‘Ana kuzusu’ bir namzet için en berbat imajdır.

9.Çocuk seven erkek imajının yükselen trendine aldanıp yeğenlerinizi dizlerinizde hoplattığınızdan, çocuklarla aranızın çok iyi olduğundan falan bahsetmeyi baştan unutun. Yoksa kadına sadece “annelik kariyeri” bahşedenlerle bir tutulup baştan adaylığı kaybedebilirsiniz.

10.Kadının medeniyetimizdeki yerinden başlayıp evdeki rolüne uzanan, anaların ayaklarının altındaki cennete kadar varan “kadın anlayışım” temalı bir açılış dersi yaptıysanız, illaki sonucuna hazırlıklı olun. Çünkü birden bire “Gender 101” dersinin final sınavında bulabilirsiniz kendinizi. Malum, zamane genç kızlarının “cinsiyet bilinci” var artık.