Batılıların beynine yerleştirilen çip: Ezilmiş Müslüman kadın

Beyza Karakaya

19.yüzyıl sonları 20. yüzyıl başlarında Doğulu, hareme kapatılmış kadın, Batılılar için yalnızca seyyahlardan dinledikleri oryantalist imgelerle bezenmiş, Bin Bir Gece Masalları’nda okudukları, sisler arasında kalan kadın olmaktan çıkmış, nefes alan somut bir gerçekliğe dönüşmüştü. Osmanlı son döneminde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında Avrupa’ya kaçan, nam-ı diğer “haremden kaçanlar” Batılılar için Osmanlı ve Müslümanlara karşı söylemlerini güçlendirecek ve dahası sahneye konulacak bir performans göstermişlerdi.
Bugün Batılıların Doğu’ya bakışını hatta Orta Doğu siyasetine yön verecek bu imgeleri yine Doğulu kadınların besliyor olması hiç de şaşırtıcı olmasa gerek. Büyük bir kısmı kurgu hikâyelerle sahneye çıkan bu kadınlar “önceki hayatlarında” nasıl da ezildiklerini, kapatıldıklarını anlatıyor ve artık bu Doğulu kadın kimliğini geride bıraktıklarını tıpkı bir Batılı gibi ve hatta Batılıdan daha Batılı olduklarını ispat etmeye çalışıyorlar. Yalnızca bir yüzyıl önce Fransa ile Osmanlı arasında sahnelenen Bezgin Kadınlar piyesi, bugün bu kurgu kadınlar üzerinden sahneleniyor.
Black Mirror (Kara Ayna) dizisinin 3. sezonunun Men Against Fire isimli 5. bölümünde, hastalıklı genlere sahip olanları rahatça öldürebilmeleri için askerlerin beyinlerine bir çip yerleştiriliyor. Bu çip sayesinde askerler hasta genleri olanları bir yaratık gibi görüyor ve onların gördükleri bu görüntülere dair “böcekler” isimli bir senaryo kurgulanıyor. Askerler aslında tıpkı onlar gibi görünen bu insanların böcek olduğuna inandırılıyor böylece merhamet duygusu olmadan bu insanları öldürebiliyorlar. Bugün söylemleriyle Batılıların Doğulu ve Müslüman algısını pekiştiren bu kadınlar da askerlerin beynine yerleştirilen çiplerden farksız… “Zaten bu Müslümanlar da caniler canım” algısını benimseyen Batılılar Orta Doğu’da yaşattıkları her şeyi mübah görüyorlar ve ellerine bulaşan kanı rahatlıkla temizleyebiliyorlar. Zira onlar The White Man’s Burden (Beyaz Adamın Yükü) mihmandarlığında bu topraklara medeniyet götürüyorlar.
Dilerseniz, Batı’da Müslüman ve İslamiyet algısını yönlendiren pek çok kadından ikisinin, Ayaan Hirsi Ali ve Asmaa Albukaie’nin hayatını ve söylemlerini yakından tanıyalım.

Devamı Nihayet Mart sayısında…