Sayın Başkanım Belediyecilik Hizmetlerine dair 10 tespit ve öneri

Yeni bir seçimin daha arifesindeyiz. Bu seçimde belediye başkanlarını oylayacağız. Şimdiden şehirlerimiz için hayırlı olsun.
Seçeceğimiz belediye başkanları önümüzdeki beş sene boyunca bizimle birlikte olacak. Bizimle birlikte olacak derken, biraz da mecazın verdiği destekle bu cümleyi böylece kurabildim. Çünkü zaten bizimleydiler ve hep öyle kalacaklar (bunlar sıcakkanlı, halk tipi, erişebileceğimiz yakınlıktaki başkanlar) ya da hiçbir zaman bizimle değildiler ve yine öyle kalacaklar (bunlar da uzaylı başkanlar).
Biz bu sayımızda “Sayın Başkanım” diyerek müstakbel başkana seslenmeyi seçtik. Dosyayı hazırlarken henüz belediye başkanlarının isimleri belirlenmiş değildi. Dolayısıyla hayali bir başkana seslenmiş olduk. Ama ne fark eder ki? Artık isimler belirlendiğine göre, bu mektuplarımızı bütün adaylar üstlerine alabilirler. Eskiden başkan olup yeniden aday olanlar bu mektupları bir muhasebe tadında okuyabilirler. İlk kez aday olanlarsa, önlerine düşünülmüş, tecrübeden süzülen ve biraz da az kulak verilen tespitler ve öneriler konduğunu düşünürlerse mutlu oluruz.
Yanı sıra bu mektuplar aslında hemşehrilerimize de yazılmış sayılmalı. Şehrimiz bizimdir, ona sahip çıkmak için oy kullanmaktan fazlasını yapmalı, şehrimiz hakkında tefekkür, muhabbet ve ihtisas sahibi olmalıyız. Böylece şehrimizin meselelerini takip edebilir, onun nereye gittiğine dair bir fikir sahibi olabiliriz. Şehirlerimiz çarpıklaşıyor, biçimsiz, çirkin yüzeylere dönüşüyorlar. İçlerinde kendimizi mutlu mesut hissettiğimiz semtler, sokaklar, köşeler giderek yok oluyor. Ama bu dönüşümün sebepleri vardı ve biz o sebepler üzerine düşünmediğimiz için, bu sonuçlara razı olmak zorunda kalıyoruz.
Belediye başkanı adaylarının, henüz seçilmedikleri için bize kulak verebileceklerine dair bir beklenti içindeyiz. Dosyamızdaki çok değerli ve deneyimli isimlerin söylediklerine umarız kulak verirler. Bizim içinse, açıkçası şehirlerimize el koyma vakti geldi: Mimariden ulaşıma, kültür yönetiminden oyun parklarına kadar çeşitli başlıklarda yazılmış bu açık mektupları okuyunca bize hak vereceksiniz.