Saliha Şişman: Deniz Hıyarı, Sarbanbaşı, Malcolm X Aborijinler İslamiyet’le Nasıl Tanıştı?

Dünyadaki Müslüman cemaatler arasında belki de en az tanınanı Aborijin Müslümanlar. Bununla birlikte Avusturalya’daki Aborijin nüfusta mühtedilerin sayısının her geçen gün arttığına dair haberler de birkaç yıldır gündeme gelmeye başladı. Bu eski kıtanın yerli halkının İslam’la tanışma serüvenine bir göz atalım, bakalım bizi neler bekliyor?

Benim kuşağımdan pek çok kişinin Aborijinlerin varlığına dair bilgisinin bir bestseller kitap üzerinden olduğunu zannediyorum. Lise yıllarımın bu popüler romanı Bir Çift Yürek’te okuyucuyu Avusturalya’nın yerli halkı arasında bir yolculuğa davet eden Marlo Morgan, aslında bize ismini verdiği bu halk hakkında doğru bilgiler de aktarmıyordu. Yazar kıtaya gidip Aborijinleri görmüş müydü, onların tabiattaki yaşantılarını tecrübe etmiş miydi ya da en azından bu konuda sıkı bir çalışma, iyi bir okuma yapmış mıydı? Aboricinler kitabının müellifi Taştan Yılmaz’a göre bu sorulara olumlu cevap vermek zor çünkü Bir Çift Yürek daha ziyade Kuzey Amerika yerlilerinin yaşam tarzlarını ve inançlarını yansıtıyor.
İsmini böylelikle duyduğumuz, cismini tabii ki görmediğimiz, hakkında eser miktarda bilgi sahibi olduğumuz uzak kıtanın bu kadim sakinleri kimlerdir? Dosyamızı ilgilendiren soru ile devam edelim: Güneye tekabül eden mevkii sebebiyle Avusturalya adını alan dünyanın bu en küçük kıtasının, ama aynı zamanda en büyük adasının yalıtılmış hâli onların ta uzaklardaki, kuzey komşuları olan Uzakdoğu’nun Müslüman halklarıyla temasta bulunmalarına mâni olmuş mudur? Ve Aborijinler İslam’la ne zaman tanışmıştır?

Devamı Nihayet Dergi 42.sayısında