Bir Annenin Ev Okulu Deneyimleri Okulsuzluk Özlemi

Nuray Türkyılmaz Catic

Okulsuz Toplumla Tanışma
Pakistanlı arkadaşımın oğlu evleniyordu. Düğünde bizim için ayrılan masada benim gibi farklı ülkelerden Kanada’ya gelmiş, meslekleri bir şekilde eğitimle ilgili olan hanımlarla bir araya geldiğimizi fark ettik. Masamızda kurumsal ve alternatif eğitim üzerine güzel bir sohbet doğdu. İslami eğitim veren özel bir okulda yönetici olan arkadaşım Lisa, yanındaki hanımı bana tanıtırken onun çocuklarıyla ev okulu uygulamaları yaptığından bahsetti. Kanada’ya yerleşmeden önce de ev okullarının varlığından haberim vardı. Ancak iki kızımın doğumundan sonra Amerika’da ve Kanada’daki yaygınlığı sebebiyle daha çok ilgilenmeye başlamıştım. Konuya olan ilgimi fark ettiğinde detaylı konuşabilmek için beni evine davet eden bu hanımla sonra çok yakın dost olduk. Kendisine yaptığım ziyaretin sonraları ev okulunu hayatımızın içine dâhil edişimizdeki etkisi çok büyük.

Selma, Kaliforniya Üniversitesi mezunu. Dünyaca ünlü bir enstitü için online Arapça öğretmenliği yapıyor ve şehirdeki başka bir enstitüde tarih okutmanı. Eşi doktor ama aynı zamanda bulunduğumuz şehirde imamlık yapıyor. Selma Mısırlı, eşi ise Hintli. Üç çocukları var. Evleri ormanın içinde. Bahçesi çok büyük. Küçük bir gölet, yanında tavukların olduğu kümes var. Çocuklardan en büyüğü Ali, 15 yaşında. Telefonu yok. Diğerlerinin de telefonu ya da odalarında televizyonları yok. Her çocuğun ayrı ilgi alanları var. Doğada geçirdikleri zamandan arta kalanı kitap okuyarak ya da dört bir yanında ormana bakan büyük camları olan çatı katındaki atölyede kendi ilgi alanlarına uygun projeler ve etkinliklerle geçiriyorlar. Ali ayrıca antika eşya ve makinelere meraklı. Odasında eski fotoğraf makineleri, daktilolar, eski paralar, ne isterseniz bulabilirsiniz. Okçulukla meşgul olduğunu ve planör uçurduğunu da eklemeliyim.

Ali’nin hayali iyi bir botanikçi olmak (tanışırsanız zaten botanikçi olduğunu düşünürsünüz). Ona istediğiniz soruyu sorabilirsiniz bitkilerle ilgili. Biz bahçemizi ekerken Ali’den yardım alıyoruz artık. Hatta baharda küçük kaplara ekip veriyor bize bazı sebze ve yeşillikleri. Ağaçlarımızı o buduyor. Sürekli elinde bir defteri var. Ailesi New York’a gittiğinde üç gün misafirim olmuşlardı. Ali gezdiğimiz her yerde belli ağaçların ve yaprakların şekillerini çizdi. Sonradan sistematik kitabında hangi türe ait olduklarını bulduğunu öğrendim.

Muna 13 yaşında. Ata biniyor, yüzme öğretmenliği sertifika programına devam ediyor ve el sanatlarıyla ilgileniyor. Ayrıca bebek bakıcılığı sertifikası olduğu için zaman zaman kızlarıma dadılık da yapıyor. En küçükleri olan Aisha da yine ablası gibi el sanatları ile ilgileniyor. Hepsi tarih konusunda akranlarının çok üzerinde bir bilgi donanımına sahip. Selma ev okulu programını ilk zamanlar yaz tatillerinde uygulamış, daha sonra tam zamanlı olarak evde eğitim vermeye başlamış. Bunu yaparken de klasik eğitim müfredatını takip etmiş.

Onun tavsiyesiyle Toronto Müslüman Ev Okulu grubuna katıldım. Gruba katılmak için en az bir kez aylık yapılan ev toplantılarına gitmeniz gerekiyor. Niagara Falls’ta yaşadığımız için Toronto’da mutad toplantılara katılmak mümkün olmadı ama elimden geldiğince takip etmeye çalıştım. Ev toplantılarına bazen konuk konuşmacılar geliyor. Çocuklar için müfredat takip edenler bununla ilgili çalışmalar yapıyor. Mail grubunda yoğun olarak belli dersler için gruplar oluşturuluyor. Sadece dersler değil, projeler, etkinlikler ve geziler gibi her türlü organizasyon mail grubunda duyuruluyor. Belediyeler de ev okullarına altyapı ve personel ile destek olduğu için ebeveynlere sadece bunlardan nasıl yararlanılabileceği ile ilgili fikirler üretmek düşüyor. Bu meyanda ev okulları ebeveynlerin Kanada gibi çok kültürlü bir ülkede yaşamanın avantajlarından yararlanması için de zemin hazırlamış oluyor.

Devamı Nihayet Dergi 33. sayısında…