Erkeklere kitap, kadınlara kütüphane

Erkeklere kitap, kadınlara kütüphane

Kütüphane deyince pek çoğumuzun aklına raflar dolusu kitap, sıra halinde dizilmiş masa ve sandalyeler, resmi bir kütüphane görevlisinin bulunduğu ve işi düşenlerin uğradığı durağan bir mekân gelir. Hâlbuki kütüphaneler yaşamın merkezinde yer alan, dinamik, yaşam dolu mekânlar olmalıdır.

Nihayet Dergi’nin bu sayısı, kütüphanelerin bir yaşam merkezi haline dönüşmesi fikrinden yola çıkarak hazırlandı. Kapılarını her yaştan bireye açan kütüphanelerin, bir taraftan da insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayan mekânlar olması gerektiği üzerinde duruldu. Evlerinde eşlerinin ‘dağınıklık sebebi’ kitaplarından şikâyet eden kadınların yalnızca evlerindeki kütüphanelere değil, çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilecekleri kütüphanelere ihtiyaçları olduğu gerçeğiyle yüzleştik.

Beşir Ayvazoğlu, Benim Güzel Kütüphanelerim; Ali Ayçil, Ayaklı Kütüphane Uzun Hakkı Nasıl Öldü?; Köksal Alver, Kütüphanede; Nazife Şişman, Geleceğin Kütüphaneleri; Atakan Yavuz, Kitaplar Arasında yazılarını kaleme aldı.

Ayşe Sevim, Kütüphanede Sadece Kitaplar Yok Yeni Bir Hayat Var; Ayşe Kaya, Milletin Hafızası: Süleymaniye Kütüphanesi; Aysel Yaşa, Ödün Kitaplar Sandığı; Emel Özkan, Kütüphanedeki Kütüphane: İsmail Saib Sencer; Mehmet Erken, Osmanlılarda Kütüphaneler ve Kütüphanecilik; Mehmet Kökrek, İskenderiye Kütüphanesi, Hülya İsmailoğlu, Kitaplı Şehirlerin Valisi ve Süveyda Aktürk, Lütfa Mazhar Kütüphaneci yazılarıyla adından söz ettiren kütüphaneleri ve o kütüphanelere gönül verenleri yazdılar.

Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi’nde kütüphaneci olarak çalışan Zeynep Gedikoğlu ile kadın ve çocuklara yönelik düzenledikleri faaliyetleri değerlendirdik.

Evlerinde kitaplarına yer bulamayan ve eşleri/anneleriyle kitapları nedeniyle sorunlar yaşayan erkekler adına Halil Solak, Kitaplarıma Ev Bulamadım: Kütüphanelere Kadınlara ve Aşk’a dair yazısını kaleme aldı.

Özgen Felek, Boyu Boyuma Raflar Huyu Huyuma Kitaplar; Havva Sula, Torunlarla Kütüphane Gezisi ve Saliha Şişman, Babamın Kitapları Arasında yazılarını yazdılar.

Mustafa Özel, Mahfil ile Medya Arasında ve Ümit Meriç, Avrupa’nın Alaca Bulacası yazılarıyla Nihayet sayfalarında yer aldılar.

Eşyanın Hikâyesi: Zarf Açacağı Kalp Açacağı – Ercan Yılmaz

Hamisi Kadın, Okuyucusu Erkek – Fatma Tunç Yaşar

Okumanın Manası – Münire Daniş

Halka Hizmetle Geçen Bir Ömür: Osman Nuri Ergin – Ahmet Öztürk

Herkes Kendi Kitabının Kahramanı – Hatice Ateş